بازتاب نیوز

مجلس نماینده‌گان چندین مسوول گمرک‌ها را به لوی سارنوالی معرفی کرد

٤ جوزا ١٣٩٩ طلوع نیوز

کمیسیون مالی و بودجه مجلس نماینده‌گان، معین عواید و گمرک‌های وزارت مالیه با ریسان گمرک‌های کابل و هرات و نیز رییس تنفیظ قانون گمرک‌های وزارت مالیه و همین‌طور معاون صادرات و واردات گمرک فراه را به لوی سارنوالی معرفی کرده‌است.


اعضای این کمیسیون می‌گویند که بربنیاد اسناد دست داشته، این مقام‌های بلندپایه وزارت مالیه در فساد گسترده و گزینش افراد مفسد درگمرک‌ها دست دارند.


سید عظیم کبرزانی، عضوکمیسیون مالی و بودجه مجلس نماینده‌گان گفت: «این‌ها مامورین گمرک‌ها را به اخراج از کار تهدید کرده‌اند. سه موتر ادویه از گمرک بعدا ازسوی پولیس قطعه گمرک‌ها متوقف گردیده‌است، چهارم، جمع‌اوری پول از کمیشن کاران.»


میر افغان صافی، رییس کمیسیون مالی و بودجه مجلس نماینده‌گان نیز افزود: «روزانه تا صد موترکالاها ازگمرک هرات بدون اسناد بیرون میشود. سی وشش موتری‌که با اسناد جعلی رها شده بودند از سوی رییس بوده‌است.»

سخن‌گوی وزارت مالیه می‌گوید که تاکنون به‌گونه رسمی به آنان دراین باره چیزی نرسیده‌است.از سویی هم، دیده‌بان شفافیت وجود فساد گسترده را درگمرک‌های کشور نگران کننده می‌داند.ابراهیم خان ابراهیم خیل، پژوهشگر دیده‌بان شفافیت افغانستان بیان داشت: «حکومت سالانه میلیون‌ها افغانی را ازگمرک‌ها ازدست می‌دهد و علت آن هم نبود یک اداره مستقل برای گمرک‌ها و مشکلات دراین بخش است.»اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گوید که در روند فساد درگمرک‌ها به‌شمول زورمندان و شماری از نماینده‌گان مردم مقام‌های بلندپایه حکومت نیز دست دارند.خانجان الکوزی، عضو اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری اظهار داشت:  «واقعا دراین فساد تنها که مسوولان وزارت مالیه مسوول نیستند بل زومندان و شماری از نماینده‌گان نیز دخیل هستند.»

لینک اصلی: https://tolonews.com/index.php/fa/business/مجلس-نماینده‌گان-چندین-مسوول-گمرک‌ها-را-به-لوی-سارنوالی-معرفی-کرد

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading