بازتاب نیوز

نگرانی از تحرکات داعش در بدخشان؛ «ادامه بی‌توجهی اوضاع را بحرانی‌تر می‌کند»

٢ جوزا ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

باوجودی‌که مقام‌های حکومتی بارها اعلام کرده‌اند که گروه داعش در افغانستان سرکوب شده و این گروه تهدید جدی علیه امنیت کشور به شمار نمی‌رود، مقام‌های محلی اما در ولایت بدخشان از تحرکات گسترده این گروه خبر می‌دهند. شماری از مقام‌های محلی و وکلای شورای ولایتی ولایت بدخشان در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گویند که گروه داعش در صدد ایجاد پایگاه در این ولایت است و قصد دارد که به گونه چشم‌گیر فعالیت نظامی انجام دهد. این مقام‌ها هشدار می‌دهند در صورتی‌که برای سرکوب این گروه اقدام نشود، ممکن است که وضعیت امنیتی در این ولایت بحرانی شود.

اعضای شورای ولایتی این ولایت در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گویند که بیش از صدها خانواده گروه داعش در ولسوالی‌های جرم، وردوج و راغستان بدخشان جابه‌جا شده‌اند و در صدد مختل کردن امنیت این ولایت‌اند. احمدبشیر صمیم، رییس شورای ولایتی ولایت بدخشان گفت که بیش از ۴۰۰ عضو گروه داعش از چندی به این‌سو در ولایت بدخشان فعالیت دارند و این گروه در تبانی با شماری از گروه‌های تروریستی دیگر در نظر دارند تا این ولایت را ناامن سازند. ولایت شمال‌شرقی بدخشان یکی از ولایت‌های استراتژیک است که با سه کشور چین، تاجیکستان و پاکستان مرز دارد. علاوه بر آن، این ولایت با داشتن منابع سرشار طبیعی از سال‌ها به این‌سو محور توجه گروه‌‌های مخالف مسلح است و اکنون نیز گروه داعش با ایجاد پایگاه در صدد آن است تا قدرتش در این ولایت را بیش‌تر کند. رییس شورای ولایتی بدخشان از فعالیت چشم‌گیر گروه داعش در این ولایت ابراز نگرانی کرد. او افزود، هر چند نیروهای امنیتی بارها تلاش کرده‌اند تا این ولایت را از وجود گروه داعش پاک‌سازی کنند، اما این نیروها با متقبل شدن تلفات موفق به انجام این کار نشده‌اند. آقای صمیم از نهادهای امنیتی در مرکز خواست تا راه‌کاری برای سرکوب گروه داعش در ولایت بدخشان بسنجند. او هشدار داد، در صورتی که نهادهای امنیتی نتوانند کاری انجام دهند، وضعیت امنیتی این ولایت بحرانی خواهد شد.

احمدجاوید مجددی نیز تصریح کرد که شماری از گروه‌های تندرو تاجیکی، ازبیکستانی و چچنی با خانواده‌های‌شان در منطقه خوستک ولسوالی جرم جابه‌جا شده‌اند و عملاً در تبانی با گروه طالبان دست به اجرای «فعالیت‌های تروریستی» می‌زند. این عضو شورای ولایتی ولایت بدخشان تعداد این خانواده‌ها را بیش از ۲۰۰ خانواده و شمار جنگ‌جویان این گروه را بیش از ۴۰۰ نفر مسلح عنوان کرد. او تصریح کرد، خانواده‌های گروه داعش در منطقه «خوستک» ولسوالی جرم جابه‌جا شده‌اند. از سوی دیگر، وی با ابراز نگرانی گفت که شماری از این خانواده‌ها با باشنده‌گان این مناطق روابط خونی و خویشاوندی پیدا کرده‌اند و محتمل است که شمار این گروه افزایش یابد.

او فعالیت گروه داعش در ولایت بدخشان را خطرناک خواند. آقای مجددی گفت که پس از امضای توافق‌نامه صلح میان گروه طالبان و امریکا، فعالیت این گروه بیش‌تر شده و این گروه توانسته است که شماری از ولسوالی‌های این ولایت را به همکاری گروه طالبان تصرف کند. او افزود که همین اکنون ولسوالی‌های جرم، یمگان «به کلی زیر تصرف این گروه‌ها» قرار دارد. هم‌چنان این عضو شورای ولایتی تصریح کرد که ۶۰ فی‌صد ولسوالی وردوج، تیشکان، راغستان، تگاب زیر تهدیدات این گروه قرار دارد. ولایت بدخشان در حدود ۲۷ ولسوالی دارد که با این حساب در حدود شش ولسوالی آن ناامن است و عملاً «گروه‌هایی چون داعش و طالبان» در آن فعالیت دارند.

هر چند آقای مجددی بیان داشت که سال گذشته شماری از این ولسوالی‌ها از تصرف گروه طالبان آزاد شد، اما با گذشت یک سال دو باره این ولسوالی‌ها از کنترل نیروهای امنیتی بیرون و به تصرف گروه طالبان درآمده است. وی از نهادهای امنیتی خواست که برای آزادسازی و پاک‌سازی مناطق ناامن این ولایت از وجود گروه‌های یادشده اقدام کنند، در غیر آن بدخشان به «پایگاه تروریسم، وحشت و دهشت» بدل خواهد شد.

اکنون مقام‌های محلی ولایت بدخشان نیز تأیید می‌کنند که گروه داعش در این ولایت فعالیت گسترده دارد. نیک‌محمد نظری، سخنگوی والی بدخشان در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت: «گروه داعش عملاً بیرق‌شان را بالا نکرده‌اند ولی گزارش‌های‌ی که ما داریم پلان دارند که فعالیت‌شان را علنی بسازند و یک پایگاه در ولایت بدخشان بسازند. تعداد این گروه از ۴۵۰ تا ۵۰۰ نفر است و در ولسوالی‌های وردوج و جرم مستقر اند.» او گفت، معلومات استخباراتی نیروهای امنیتی نشان می‌دهد که این گروه با گروه طالبان هم‌دست و در صدد مختل کردن امنیت ولایت بدخشان‌ است. نظری تصریح کرد، در صورتی که با گروه طالبان هم‌دست باشند و پایگاه بسازند، امنیت این ولایت بحرانی خواهد شد. سخنگوی والی ولایت بدخشان خاطرنشان کرد که نیروهای امنیتی برای سرکوب این گروه، پلان‌هایی روی دست دارند و نیروهای امنیتی آماده‌گی کامل دارند تا در مقابل گروه‌های تروریستی مقاومت و ایستاده‌گی کنند.

این گفته‌ها در حالی ابراز می‌شود که چندی پیش وزیر امور داخله گفته بود که گروه داعش در افغانستان شکست خورده است. محمدمسعود انداربی، نامزد وزیر امور داخله افزوده بود که گروه داعش در افغانستان به ویژه در ولایت ننگرهار شکست خورده و رهبری این گروه نیز از بین برده شده است. علاوه بر آن در سیزدهم قوس امسال گروه طالبان نیز ادعا کرده بود که در یک عملیات مشترک با نیروهای بین‌المللی توانسته‌ است گروه داعش را در افغانستان شکست دهد. زلمی خلیل‌زاد نیز با توییتی از کارکرد گروه طالبان استقبال کرده و گفته بود که گروه طالبان در شکست گروه داعش در افغانستان نقش مهم ایفا کرد است.

در همین رابطه، وزارت دفاع ملی نیز تایید می‌کند که «شماری از گروه‌های تروریستی» در ولایت بدخشان در برابر نیروهای امنیتی افغانستان می‌جنگند. فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که وزارت دفاع از دیروز به این‌سو عملیاتش برای پاک‌سازی این ولایت از وجود گروه‌های تروریستی را آغاز کرده است. آقای امان هرچند از وجود گروه داعش در این ولایت چیزی نگفت، اما بیان داشت که نیروهای امینی به هیچ گروه تروریستی اجازه فعالیت و ایجاد پایگاه‌های نظامی را نخواهند داد.

لینک اصلی: https://8am.af/concerns-about-isis-movements-in-badakhshan-continued-carelessness-makes-the-situation-more-critical/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading