بازتاب نیوز

اصلاح سکتور مالی در کشورهای جنگ‌زده

٢ جوزا ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

کشورهای جنگ‌زده به ویژه کشورهای مانند افغانستان که جنگ در آن چندین دهه ادامه داشته است، در اصلاح سکتورهای مالی‌شان دچار چالش‌ها و مشکلات متعدد هستند. دلیل این مشکلات، تخریب زیرساخت‌ها، بودن کارمندان بدون تجربه و غیر مسلکی، تکنولوژی عقب‌مانده، پیچیده‌گی ساختارهای اجتماعی، مشکلات روانی اتباع و تاثیرات جنگ بر روابط کارمندان و اتباع آن است.

از آن‌جایی که سکتور مالی نقش فوق‌العاده حیاتی در اجراات سایر سکتورها و در مجموع در بهبود و بلندبردن سطح رفاه مردم یک مملکت دارد و داشتن یک سیستم مالی که فعالیت‌هایش را به شکل درست انجام دهد، باعث تسهیل در توسعه اقتصادی، کاهش مصرف در انجام معاملات اقتصادی، پیش‌رفت و بهبود در کارایی استفاده از منابع، بهبود سیالیت در بازارهای مالی می‌گردد، بناً بسیار حیاتی است تا با چالش و مشکلات دست‌وپنجه نرم کرده و سیستم مالی را اصلاح نمود.

تجارب کشورهای پس از جنگ، نشان می‌دهد که فایق آمدن بر بعضی از این چالش‌ها مانند تعمیر دوباره عمارت‌ها، آموزش کارمندان و تبدیل تکنولوژی عقب‌مانده به تکنولوژی پیش‌رفته و بروز، هر چند مشکلات و پیچیده‌گی‌های خود را دارد، اما بیش از حد چالش‌زا نیست؛ و اما آنچه کشورهای پس از جنگ را به چالش می‌کشد جبران و احیای مجدد تاثیرات اجتماعی و روانی جنگ بر اجتماع و روان افراد است. اشتباهی که به نظر من در تخصیص و مصرف منابع در افغانستان صورت گرفت، این بود که، برای تغییر و بهبود روابط اجتماعی و روان شهروندان این کشور بودجه کمتری تخصیص داده شد و این مشکل یا اصلاً دیده نشد و یا هم دست‌کم گرفته شد. شما اگر در کشوری به هر اندازه منابع روی زیرساخت‌های فزیکی مصرف کنید، می‌تواند تمام تلاش‌تان، با وقوع دوباره درگیری‌ها و از سر گرفته شدن جنگ در نتیجه عمیق بودن تاثیرات جنگ قبلی بر روابط اجتماعی و روان اتباع کشور هیچ گردد. نمونه‌های آن را شما در افغانستان به وضوح دیده می‌توانید که افراد کیلومترها سرک را در ولایت هلمند تخریب می‌کنند، پل‌ها و پلچک‌ها را بمب‌گذاری می‌کنند و پایه‌های برق را با راکت و بمب‌های مقناطیسی هدف قرار می‌دهند. تمامی این سرک‌ها، پل‌ها و پلچک‌ها و پایه‌های برق با پول گزاف و مصرف منابع ساخته شده بودند. این چالش‌ها نه تنها که جدی گرفته نشدند، بلکه خیلی برجسته‌تر هم شدند و چوکی‌های حکومتی و امتیازات به اساس همان فاصله‌هایی که جنگ ایجاد نموده بود، تقسیم شد.

چالش دیگری که هم از سوی جامعه‌ی جهانی و هم از سوی دولت افغانستان کم‌تر جدی گرفته شد، فساد در بدنه حکومت و مافیایی‌شدن آن بود، یکی از بزرگ‌ترین صدمه‌هایی که فساد و مافیا بر بدنه سکتور مالی کشور وارد آورد، تراژیدی ورشکست و انحلال کابل‌بانک بود. به اساس گزارش سازمان‌های معتبر جهانی که کارشان مطالعه شفافیت در جهان است، افغانستان برای سال‌های متوالی در لیست فاسد ترین ممالک جهان قرار داشت و هنوز این چالش به شدت دامن‌گیر افغانستان است.

چالش سومی که باز هم ابعاد سیاسی و اجتماعی دارد نادیده گرفتن و یا دست کم گرفته شدن مداخله کشورها به ویژه پاکستان و ایران در امور مختلف افغانستان بود.

در کنار تمام این چالش‌ها، افغانستان از امتیازات و مزیت‌هایی نیز برخوردار است که به انسان امید بخشیده و انتظار می‌رود روزی این کشور در مسیر درست قرار گرفته و در کنار سایر بخش‌ها سکتور مالی نیز به شکل مدرن آن اصلاح و فعال گردد. این مزیت‌ها عبارت‌اند از موقعیت استراتژیک، منابع طبیعی فراوان، تعداد کثیر مردمی که از جنگ صدمات فراوان دیده‌اند و برای ساختن یک کشور مدرن و آرام مصمم‌اند، حمایت‌های همه‌جانبه جامعه‌ی جهانی و سرمایه‌گذاری افغان‌ها در کشورشان می‌باشد.

بعد از سقوط طالبان و تحمل سال‌ها جنگ بین‌المللی و داخلی مردم افغانستان وارث زیرساخت‌های ویران بودند و ناگزیر بودند تا همه‌چیز را از صفر آغاز کنند. کار روی اصلاح سیستم مالی افغانستان به گونه جدی از سال ۱۳۸۰ خورشیدی با کمک بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول و سایر کشورهای بین‌المللی آغاز گردید و تا کنون ادامه دارد. ادامه این اصلاحات و تغییر مثبت در سیستم مالی، نیازمند تلاش مداوم افراد خبره و مسلکی در این بخش می‌باشد. بهبود در سکتور مالی و سیستم مالی به صورت خاص نیازمند قانون‌مند شدن و لیاقت‌محور شدن استخدام‌ها در این سکتور از سوی حکومت است.

لینک اصلی: https://8am.af/reforming-the-financial-sector-in-war-torn-countries/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading