بازتاب نیوز

عید در خانه می‌مانیم

٢ جوزا ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

هم‌زمان با نزدیک شدن عید فطر، شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در هرات، با راه‌اندازی کارزاری، مردم را به خانه ماندن در روزهای عید و پرهیز از رفت‌وآمد و عید دیدنی، در روزهای عید تشویق ‌می‌کنند.

برخی از عالمان دین و چهره‌های سرشناس سیاسی در هرات، به کارزار «عید را در خانه می‌مانیم» پیوسته و مردم را به رعایت موارد بهداشتی و اجرای دستورهای پزشکان، برای مهار کرونا تشویق کرده‌اند.

وزارت صحت عامه هشدار می‌دهد رعایت نکردن موارد بهداشتی و فاصله‌گیری اجتماعی، سبب افزایش شمار مبتلایان کرونا می‌شود و مردم در روزهای عید، نباید از خانه‌های‌شان خارج شوند.

چند روز پیش به دنبال افزایش شمار مبتلایان کووید-۱۹ در هرات، ریاست صحت عامه این ولایت، با نشر اعلامیه‌ای از هراتیان خواست، برای پیش‌گیری از گسترش ویروس، روزهای عید در خانه‌ بمانند.

با این وجود، بازارهای هرات در واپسین روزهای رمضان هرچند مثل سال‌های گذشته جنب‌وجوش زیادی ندارد، اما بازهم شمار قابل‌توجهی از مردم، برای خریدهای عیدانه به مراکز خرید هجوم برده‌اند.

کارزار کاربران شبکه‌های اجتماعی

کاربران شبکه‌های اجتماعی در هرات، با راه‌اندازی کارزاری، از هراتیان می‌خواهند به دلیل همه‌گیری بیماری کویید-۱۹ در روزهای عید، از خانه خارج نشوند و دیدارهای عیدانه را لغو کنند.

شماری از کاربران با درمیان‌گذاری متنی کوتاه، عید را به دوستان و اقوام‌شان تبریک گفته و از آنان خواسته‌اند، در روزهای عید برای تبریکی و «عید دیدنی»، به خانه‌های یک‌دیگر نروند.

در بخشی از متنی که از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی با گویش هرات نشر شده چنین آمده است: «آهای قوما، خویشا، دوستا و رفیقا… خداورستی که هم خودخور خیلی مام و هم شمار، کرونا خوده کسی شوخی و موخی نداره؛ نه عید به خونه شما میایم و نه هم شما به خونه مه بیایم.»

این پیام با استقبال شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در هرات مواجه شد و میان کاربران دست‌به‌دست می‌شود. رامین افشار، از کاربران فیس‌بوک، با درمیان‌گذاری مطلبی به مردم توصیه کرده در خانه بمانند و با کارزار «عید را در خانه می‌مانیم» یک‌جا شوند.

شماری از عالمان دین و شخصیت‌های بانفوذ در هرات، با انتشار پیام‌هایی از مردم خواسته‌اند، توصیه‌های پزشکان را رعایت کرده و در روزهای عید، از رفت‌وآمد به خانه‌های یک‌دیگر خودداری کنند.

ریاست صحت عامه هرات، چند روز پیش با نشر اعلامیه‌ای، از مردم خواست، برای جلوگیری از گسترش کرونا، در روزهای عید از رفت‌وآمد و دیدارهای عیدی پرهیز کنند. پزشکان نیز هشدار می‌دهند نادیده گرفتن موارد بهداشتی و رفت‌وآمد مردم در روزهای عید، خطر گسترش ویروس را افزایش می‌دهد و ممکن است شمار مبتلایان کرونا را، چندین برابر افزایش دهد.

بازارهای شلوغ و بی‌پروایی مردم

پس از یک ماه قرنطین و بسته بودن دکان‌ها و مراکز تجارتی، با نزدیک شدن عید فطر، در واپسین روزهای رمضان، بازار خریدو‌فروش اجناس عیدانه در هرات جان تازه‌ای گرفته است.

هر چند حضور مردم در مراکز خرید نسبت به سال‌های گذشته پررنگ نیست، اما بازهم باوجود هشدارهای پزشکان در مورد خطرهای کرونا و تبلیغات نسبتاً گسترده در فضای مجازی برای ماندن مردم در خانه، شمار زیادی از هراتیان برای خریدهای عیدی به بازارها هجوم آورده‌اند.

در یکی از قنادی‌های بزرگ و مشهور هرات که ده‌ها نفر برای خرید کیک و کلوچه‌ عید صف بسته بودند، محمد هروی، به همراه خانمش برای خرید آمده بود. او از کارزار «عید را در خانه می‌مانیم» اطلاع داشت، اما می‌گفت، بنا بر رسم و فرهنگ رایج در کشور، مجبور است در روز عید به خانه‌ی خسرش شیرینی ببرد و به همین دلیل به قنادی آمده است.

کمی آن‌سوتر، زیر گل‌دسته‌های فیروزه‌ای مسجد جامع بزرگ شهر هرات، جمعیت زیادی برای خرید میوه‌های خشک گرد آمده بودند. ده‌ها دست‌فروش نیز مانند سال‌های گذشته در خیابان جنوبی مسجد جامع، میوه‌های خشک را برای فروش به مردم آورده بودند.

جلیل‌احمد، مردی که بسته‌های خرید عیدی در دستش بود، باور داشت که حفظ سلامت افراد از برگزاری جشن عید مهم‌تر است، اما او به خواست خانواده‌اش و مطابق رسم افغانی، برای خرید ضروریات عید، راهی بازار شده است.

در مراکز تجارتی بزرگ و مدرن شهر، که دکان‌های آن تا نیمه‌های شب باز است، هراتیان برای خرید لباس و کفش حاضر می‌شوند. مشتری مراکز تجارتی مدرن، اکثراً افراد طبقه متوسط و پول‌دار هستند و بیش‌تر آن‌ها، از ترس کرونا، با چهره‌هایی که زیر ماسک پنهان است، به خرید می‌آیند.

هشدار وزارت صحت عامه به مردم

به باور وزارت صحت عامه کشور، وضع قرنطین در شهرهای افغانستان ممکن نیست و ویروس کرونا، تا زمانی که واکسینش تولید نشود، راهی برای مهارش نیست و مردم باید به زنده‌گی زیر سایه‌ی ویروس، خودشان را عادت دهند.

فیروزالدین فیروز، روز جمعه، دوم جواز، در نشستی خبری در کابل، از مردم خواست برای جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا، فاصله‌گیری اجتماعی و بهداشت فردی را رعایت و از ماسک استفاده کنند.

وزیر صحت عامه هم‌چنان از تمام شهروندان کشور خواست در روزهای عید، از خانه‌های‌شان خارج نشوند و جشن عید را در خانه برگزار و با وابسته‌گان و دوستان‌شان، از طریق تلفن، عید را تبریکی بدهند.

به گفته‌ی او، شکستن قرنطین و رعایت نکردن فاصله‌گیری اجتماعی و بهداشت فردی، سبب افزایش چشم‌گیر بیماران کرونا در کشور می‌شود و میان رعایت نکردن موارد بهداشتی و افزایش مبتلایان، رابطه‌ای مستقیم وجود دارد.

از سوی دیگر سرپرست وزارت ارشاد حج و اوقاف، در نشست خبری مشترک با وزیر صحت عامه گفت، بر اساس فتوای کتبی وزارت حج و اوقاف، به صراحت بیان شده که توصیه‌های وزارت صحت عامه، توصیه‌های وزارت حج و اوقاف است و مردم باید سفارش‌های پزشکان را رعایت کنند.

او از شهروندان خواست، بهداشت فردی، فاصله‌گیری و دیگر موارد پیش‌گیرانه برای مهار کرونا را رعایت کنند و اگر نشانه‌های بیماری را دارند، از حضور در مسجدها و مکان‌های عمومی خودداری کنند.

عبدالحکیم منیب، سرپرست وزارت حج و اوقاف، هم‌چنان از گروه طالبان خواست، در روزهای عید آتش‌بس کنند و زمینه را برای برگزاری گفت‌وگوهای «میان‌افغان‌ها» فراهم سازند.

با وجود هشدار وزارت صحت عامه و توصیه‌های برخی عالمان دین، باز هم شماری زیادی از مردم توصیه‌های بهداشتی را نادیده گرفته و در برابر کرونا بی‌پروا هستند، اما وزارت صحت عامه هشدار می‌دهد، این بی‌پروایی‌ها، پی‌آمدهای خطرناکی در پی دارد.

لینک اصلی: https://8am.af/we-stay-at-home-for-eid/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading