بازتاب نیوز

سربازان صرب از کمپ مهاجران در مرز کرواسیا محافظت می کنند

٣ جوزا ١٣٩٩ دويچه وله

صدها مهاجر و پناهجو در یکی از کمپ های شهر شید، در منطقه شمالی صربستان زندگی می کنند. این افراد با دریافت یک اجازه نامه کتبی می توانند روزانه فقط برای نیم ساعت از این اردوگاه بسته بیرون بروند. در اجازه نامه دلیل بیرون رفتن و زمان دقیق برگشت شان نوشته می شود.

تصمیم برای استقرار سربازان در این کمپ مهاجران پس از آن عملی شد که هفته گذشته، الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان با ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان تبادل نظر نمود.

مجارستان یکی از گذرگاه های اصلی برای پناهجویان و مهاجرانی تلقی می شود که در تلاش اند، وارد کشورهای عضو اتحادیه اروپا شوند.

بعید به نظر می رسد که حضور نیروهای صربی در این منطقه مانع تلاش پناهجویان برای عبور از مرز و وارد شدن به کرواسیا گردد.

علی رضا یک پناهجوی ایرانی است که از دو سال به این طرف در صربستان گیر مانده است. این پناهجو تا حال ۱۰ بار تلاش کرده است که از مرز عبور کند، اما موفق نشده است. علی رضا در گفتگو با خبرگزاری رویترز گفت: «بازهم تلاش می کنم که مرز را عبور کنم. من می خواهم به آلمان بروم. صربستان یک کشور زیبا است، اما پول ندارد».

Serbien Afghanische Migranten sitzen fest ohne Perspektive (DW/Naser Ahmadi)

عکس از آرشیف دویچه وله ۱۷.۰۹.۲۰۱۹/ گروهی از پناهجویان افغان که در صربستان گیر مانده اند

از سال ۲۰۱۶ به این طرف، رقم پناهجویان و مهاجرانی که با استفاده از مسیر بالقان در تلاش رسیدن به کشورهای غرب اروپا بودند، به گونه چشمگیر کاهش یافته است.

در سال ۲۰۱۵ و یک سال بعد از آن، حدود یک میلیون نفر از این مسیر وارد کشورهای اروپایی شدند. اعضای اتحادیه اروپا تصمیم گرفتند که با اعمال محدودیت ها، کنترول مرزی را در این منطقه تشدید بخشند.

برخی از کشورهای اروپایی و اعضای اتحادیه اروپا از جمله مجارستان در مرزهای شان حصارهای مرزی بلندی ساختند تا از ورود پناهجویان جلوگیری کنند؛ این مسئله بحث جدی و گسترده ای را در اروپا دامن زد.

در حال حاضر حدود ۹ هزار تن که بیشتر آنان را شهروندان افغانستان، سوریه و ایران تشکیل می دهند در صربستان گیر مانده اند. این پناهجویان همه روزه تلاش می کنند که با عبور غیرقانونی وارد کرواسیا یا مجارستان شوند.

Aj-Rsh(Reuters)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/سربازان-صرب-از-کمپ-مهاجران-در-مرز-کرواسیا-محافظت-می-کنند/a-53543662?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading