بازتاب نیوز

وزیر داخله افغانستان: آمران حوزه‌ امنیتی کابل که ترور با موتورسیکلت در حوزه‌شان رخ دهد، برکنار می‌شود

٣ جوزا ١٣٩٩ بی بی سی

وزارت داخله/کشور افغانستان در ادامه دستور ماه گذشته توقف تردد موتورسیکلت در سطح شهر کابل، اعلام کرده که از امروز در هر حوزه امنیتی پایتخت که ترور هدمند موتورسیکلت سوار رخ دهد، فرمانده حوزه پلیس و مسئولان حوزه محل برکنار می‌شوند.

وزارت داخله افغانستان امروز (شنبه سوم خرداد/ جوزا) یک پیام صوتی مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله را به رسانه‌ها فرستاده که آقای اندرابی به پلیس کابل هدایت داده که "پس از این در هر حوزه‌ (امنیتی) که افراد با استفاده از موتورسکلت مورد حمله مسلحانه قرار بگیرند، آمر حوزه مربوطه و مسوولین ساحوی برکنار می‌گردند."

با افزایش ترور هدفمند و افزایش جرایم جنایی در شهر کابل، وزارت داخله افغانستان از یک ماه پیش تردد موتورسیکلت را در تمام شهر کابل تا اطلاع بعدی "ممنوع" اعلام کرده است.

طارق آرین، سخنگوی این وزارت نیز امروز در یک نشست خبری گفت: یافته‌های پلیس کابل نشان می‌دهد که بیشتر جرایم جنایی در شهر کابل با استفاده از موتور انجام و ترور هدفمند نیز توسط سرنشینان این وسیله انجام می‌شود.

در تازه‌ترین رخداد، روز گذشته افراد موتورسوار دو سرباز پلیس را در حوزه ششم امنیتی هدف قراردادند که یکی از آنان کشته و دیگری زخمی شد. چند روز قبل نیز یک افسر ارتش در کابل هدف حمله قرار گرفته و کشته شد.

او گفت که دلیل اصلی تصمیم اخیر وزارت داخله نیز همین است.

آقای آرین طالبان را متهم کرد که در پشت این حمله‌ها بوده و نهادهای امنیتی نیز در روزهای گذشته شماری از افراد وابسته به طالبان را بازداشت کرده است.

'طالبان به پروژه‌های عمرانی حمله می‌کند'

سخنگوی وزارت داخله گفت که طالبان در شش ماه گذشته به ۱۱۰ پروژه عمرانی حمله کرده‌اند که در میان پروژه‌های آسیب‌دیده ۴۱ مدرسه و ۲۵ پل نیز شامل است.

مقام‌های محلی گفته که طالبان سه کیلومتر جاده را در ولسوالی نادعلی هلمند در جنوب افغانستان ویران کرده‌اند

آقای آرین به دو نمونه تخریب پل میان ولایت هرات و غور و تخریب جاده‌ها در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند در جنوب افغانستان اشاره کرد که به گفنه او کار گروه طالبان بوده است.

حدود دو هفته قبل مقام‌های محلی گفته بودند که طالبان سه کیلومتر جاده را در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند تخریب کرده‌است.

در ماه‌های گذشته حدود هشت دکل (پایه) برق فشار قوی در حومه کابل با انفجار مین کارگذاری شده تخریب و برق کابل و شماری از ولایت‌ها قطع شد.

گروه طالبان گفته بود که آنان در این کار دخالت ندارند ولی آقای آرین مدعی شد که با بازداشت افراد در ارتباط به انفجار پایه برق در ولسوالی میربچه کوت کابل ثابت کرده که برادر ولسوالی خودخوانده این گروه در میان بازداشت شدگان هستند.

سخنگوی وزارت داخله می‌گوید که تخریب پایه‌های برق نیز طالبان انجام شده است
افزایش خشونتها

وزارت داخله افغانستان می‌گوید در شش ماه گذشته ۵۲۳ غیرنظامی در حملات گروه طالبان کشته شده‌اند که بدترین مورد آن آتش زدن پنج غیرنظامی هفته گذ.شته در دره قیاق ولایت غزنی در جنوب افغانستان بود.

طالبان گفته بود که این افراد عضو نیروهای امنیتی افغانستان بودند و طالبان با کمین خودرو حامل آنان، آنرا با آر.پی.جی هدف قراردادند که خودرو آتش گرفت و سرنشینان کشته شدند.

وزارت داخله افغانستان می‌گوید که در مدت شش ماه یک هزار و ۱۴۴ غیر نظامی نیز توسط گروه طالبان زخمی شده است.

او مدعی شده که حمله به زایشگاه کابل، حمله به مراسم تشیع جنازه در ولایت ننگرهار و حمله به مرکز ثقافت اسلامی در غزنی کار گروه طالبان بوده است.

طالبان دست داشتن افراد این گروه را در حمله به زایشگاه و مراسم تشیع جنازه را رد کرده‌است.

لینک اصلی: https://www.bbc.com/persian/afghanistan-52782276

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading