بازتاب نیوز

«پاندمی کرونا نمی تواند به ارزش های قانون اساسی زیان برساند»

٣ جوزا ١٣٩٩ دويچه وله

رئیس جمهور آلمان به مناسبت روز تجلیل از قانون اساسی، بر ارزش های آن در زمان بحران کرونا تأکید کرد. او گفته وضع محدویت ها موقتی اند و ارزش های قانون اساسی بعد از گذشت بحران همچنان پابرجا می مانند.

از سال ۱۹۴۹ به این سو، هرسال در ۲۳ ماه می از سالروز قانون اساسی در آلمان تجلیل می شود. فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهور آلمان به این مناسبت در مقاله ای در روزنامه آلمانی «زود دویچه» نوشت که پاندمی کرونا نشان داد که "تاچه حدی دموکراسی ما زنده است و چقدر پایه هایش عمیق و محکم اند، و اینکه به چه میزانی ارزش های بنیادی آن مورد احترام قرار دارد".

مرتبط:  پویایی قانون اساسی آلمان؛ ۶۳ بار تغییر در ۷۰ سال

اشتاین مایر افزوده است که او خوشحال است که در مورد اتخاذ تصامیم (در ارتباط با بحران کرونا) در سطح فدرال و ایالات بحث و مشاجره می شود و همزمان وضع محدودیت ها در مورد آزادی ها را همه احساس می کنند: «این ها شدیداْ در تاریخ ما بی نظیر است. اما این محدویت ها به خودی خود هدف نیستند، بلکه در خدمت حفظ صحت و زندگی اجتماعی قرار دارند».

مرتبط:  قانون اساسی آلمان؛ انسان و کرامت انسانی در مرکز قرار دارند

رئیس جمهور آلمان تأکید کرد که او باورمند است که قانون اساسی و ارزش هایش، بعد از پاندمی بدون زیان پابرجا می ماند و از این بابت جای هراس نیست. وی گفته به محض اینکه وضعیت اقتضا کند، محدودیت ها لغو خواهند شد.

کتاب قانون اساسی آلمان

کتاب قانون اساسی آلمان

«حمله بر قانون اساسی»

اشتاین مایر بادرنظرداشت نظریه های توطئه گرانه در مورد پاندمی کرونا توضیح داد: «نباید فراموش کرد که در عقب آنها، اهداف سیاسی قرار دارند و نباید نادیده گرفته شوند».

او افزود که بدنام ساختن نمایندگان مردم، گزارش دهی غیرقابل اعتماد، عملکرد غیردموکراتیک و پخش شایعات توسط توطئه گران "کمتر از حمله بر دموکراسی و آزادی مان نیست که این افراد وانمود می کنند که گویا از آن دفاع می نمایند".

مرتبط:  هشدار سیاستمداران آلمان از افزایش تئوری توطئه در دوران کرونا

به همین ترتیب سیاستمداران دیگر آلمان از جمله ولفگنگ شویبله، رئیس پارلمان فدرال نیز از وضع موقتی محدودیت ها برای متوقف کردن پاندمی کرونا دفاع کردند.

روز شنبه در شهرهای متعدد آلمان بار دیگر علیه وضع محدودیت های دولتی برای متوقف کردن پاندمی کرونا تظاهرات راه اندازی شده است.

مرتبط:  تشریح کوتاه ماده‌های کلیدی قانون اساسی آلمان

از جمله در شهرهای برلین، کلن، مونشن، فرانکفورت، اشتوتگارت و هانوفر برای اشتراک در تظاهرات فراخوان داده شده است. در هفته های گذشته نیز در سطح آلمان هزاران نفر علیه وضع این محدودیت ها که نقض حقوق بنیادی شان می دانند، دست به اعتراض زدند.

wa/cw (kna, afp, epd, dpa)

 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/پاندمی-کرونا-نمی-تواند-به-ارزش-های-قانون-اساسی-زیان-برساند/a-53544247?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading