بازتاب نیوز

کرونا در افغانستان؛ مبتلایان به ۱۰‌ هزار نفر رسید؛ وزارت بهداشت: به کودکان پول نقد عیدی ندهید

٣ جوزا ١٣٩٩ بی بی سی

شفاخانه افغان-جاپان در کابل، مرکز درمانی بیماران کرونا در کابل

وزارت صحت عامه /بهداشت افغانستان بیشترین آمار مبتلایان کرونا در یک روز را از آغاز شیوع آن در این کشور شناسایی کرده است. با ۷۸۲ مورد مثبت کرونا در شبانه روز گذشته، شمار کل بیماران کویید ۱۹ در این کشور به ۹هزار و ۹۹۸ نفر رسید.

با ثبت ۱۱ مورد مرگ در اثر این بیماری، شمار جان باختگان نیز به ۲۱۶ نفر افزایش یافت.

۳۳۷ مورد جدید در شبانه روز گذشته در کابل، ۱۵۰ رویداد در هرات، ۴۹ مورد در بلخ، ۴۷ مورد در غزنی و رویدادهای باقی مانده در ۱۳ ولایت‌ دیگر این کشور شناسایی شده‌ است.

در گزارشی که امروز وزارت صحت افغانستان ارایه کرده آمار روزانه دستکم ۱۰ ولایت درج نشده و دلایل آن نیز مشخص نیست.

کابل در حال حاضر با ۳۴۶۰ مورد، هرات با ۱۶۱۱ رویداد در صدر ولایت‌های آلوده به کرونا قرار دارند. بلخ و قندهار به ترتیب در رده‌های بعدی اند.

وزارت بهداشت افغانستان از بهبود سلامت ۴۴ بیمار در یک شبانه روز گذشته نیز خبر داده است. حالا شمار بهبودیافتگان هم به ۱۰۴۰ نفر رسیده است.

با این حال شیوع ویروس کرونا در این کشور با بی‌توجهی مردم به محدودیت‌های قرنطینه و آمادگی آن‌ها برای تجلیل از عید فطر همراه شده است.

وحید مجروح، معاون وزارت بهداشت افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفت که به دلیل عدم رعایت محدودیت‌ها از سوی مردم، شمار مبتلایان روز به روز در حال افزایش است.

او هشدار داد که در شرایط کنونی، "مردم باید میان مرگ و زندگی یکی را انتخاب کنند."

وحید مجروح، با انتقاد از گشت و گذار مردم در شهرها گفت که نگرانی وزارت بهداشت این است که به دلیل شرایط حاکم در ایام عید، واقعات مثبت به حدی افزایش یابد که نه ظرفیت تست موجود باشد و نه هم امکان بستر شدن افراد.

به گفته وی، در حال حاضر ظرفیت بیمارستان‌های ویژه کرونا در پایتخت مشبوع شده و این وزارت ناگزیر تصمیم به ایجاد مراکز تازه در کابل و برخی از ولایت‌ها گرفته است.

معاون وزارت بهداشت افزود، زمانی که محدودیت‌های گشت و گذار پابرجا بود رقم واقعات مثبت حدود ۲۰۰ مورد در هر روز بود اما حالا این رقم تا سه برابر در روز افزایش یافته است..

او یک بار دیگر از مردم خواست که از دید و بازدید عید خودداری کنند و با ماندن در خانه به خود و دیگران سلامتی عیدی دهند.

وی همچنین از مردم خواست که از دادن عیدی به کودکان خودداری کنند زیرا دادن پول نقد، افراد زیر سن را بیشتر در معرض انتقال ویروس قرار می‌دهد.

روز گذشته وزیر حج و اوقاف افغانستان نیز گفت که افراد دارای علایم بیماری کووید ۱۹ از ادای نماز عید فطر در مسجد خودداری کنند.

وزارت داخله/ کشور افغانستان هم گفته که به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، در سه روز عید از تردد غیر ضروری در کابل جلوگیری می‌شود.

'سوقصد به جان وحید مجروح'

وحید مجروح، معاون وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید که بامداد امروز هنگام برگشت از ولایت لوگر به کابل، موتر حامل او هدف تیراندازی افراد مسلح ناشناس قرار گرفته است.

او گفت که گلوله به خودروی حامل او اصابت کرده اما به او و همکارانش آسیبی نرسیده است.

آقای مجروح در صفحه فیسبوکش نیز نوشته که امروز "از یک کمین مسلحانه نجات یافته است".

معاون وزارت بهداشت افغانستان افزود که تا کنون مشخص نیست که این حمله از سوی چه کسی صورت گرفته اما به گفته وی، تحقیقات از سوی نیروهای امنیتی آغاز شده است.

آقای مجروح تصریح کرد که سفرهای او به ولایت‌ها بیشتر روی بررسی وضعیت شفاخانه‌ها و چگونگی خدمت‌رسانی به بیماران تمرکز دارد و مقاصد سیاسی و امنیتی ندارد.

لینک اصلی: https://www.bbc.com/persian/afghanistan-52782388

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading