بازتاب نیوز

روایت مسافر نجات یافته از سانحه سقوط هواپیما در پاکستان

٣ جوزا ١٣٩٩ دويچه وله

روز جمعه یک طیاره مسافربری شرکت هوایی "پی آی ای" اندکی پیش از نشست، در نزدیکی میدان هوایی شهر کراچی سقوط کرد. این هواپیما، ۹۹ سرنشین داشت که ۹۷ تن آنان جان باختند. تنها دو مسافر از این سانحه هوایی جان به سلامت برده اند.

محمد زبیر یکی از مسافران نجات یافته این هواپیما در گفتگو با "تلویزیون جیو" پاکستان در مورد دقایقی پیش از سقوط هواپیما گفت: «مردم وحشت زده شده بودند و با صدای بلند دعا می کردند.» 

زبیر افزود طیاره "تکان های شدیدی خورد" و پیلوت در بلندگو صدا کرد که "ماشین هواپیما مشکل پیدا کرده" و نشست ممکن است "دشوار" باشد: «پیلوت طیاره را برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در هوا نگه داشت و سپس نشست اضطراری را اعلام کرد، اما هواپیما سقوط کرد.»

بدن محمد زبیر، دچار سوختگی شده، اما وضعیت صحی اش قناعت بخش گزارش شده است. آخرین چیزی که وی یادش می آید این است: »آتش و دود غلیظی داخل طیاره دیدم و همه از پیر و جوان تا کودکان گریه می کردند.»

به نقل از مقامات هواپیمایی پاکستان، مسافر دیگری که زنده مانده ظفر مسعود، مدیرعامل بانک ایالت پنجاب می باشد. فواد احمد چاودری، وزیر علوم و فن‌آوری فدرال پاکستان در مورد این رویداد گفت: «دردناک این است که در ماه رمضان برخی خانواده ها در این حادثه کاملا از بین رفتند.»

این طیاره از شهر لاهور پرواز کرده بود و قرار بود به میدان هوایی کراچی نشست کند.

Pakistan Karatschi | Flugzeugabsturz (Reuters/A. Soomro)

این طیاره در یک منطقه مسکونی سقوط کرد

جعبه سیاه پیدا شد

عبداستار خوخار، سخنگوی آژانس هواپیمایی ملکی پاکستان به خبرگزاری آلمان گفت که پیلوت قبل از این سانحه با برج مراقبت تماس گرفته و گفته بود که هردو ماشین هواپیما از کار افتاده و آتش گرفته اند. وی گفت پیلوت صدا می زد: «ما مستقیم در حال سقوط هستیم، هردو ماشین هواپیما از کار افتاده اند.»

این طیاره در یک منطقه مسکونی به زمین افتاد و چندین خانه را نیز ویران کرد. وسیم اختر، شهردار کراچی گفته که دست کم شش ساختمان در نتیجه این رویداد کاملا ویران شده اند. تاکنون در مورد تلفات و زخمی های احتمالی ساکان محل گزارشی رسمی نشر نشده است.

عبدالله خان، سخنگوی شرکت هوایی بین الملی پاکستان روز شنبه به خبرگزاری رویترز گفته که دستگاه ثبت پرواز و ضبط صدای کابین پیلوت از محل رویداد پیدا شده است: »جعبه سیاه هواپیما ناوقت شب جمعه پیدا شد و ما آن را به هیات تحقیق می دهیم.»

هواپیمای فرسوده

مسافران از خدمات شرکت هوایی بین المللی پاکستان که طیاره های کهنه دارد، شاکی اند. تحقیقات نشان می دهند، هواپیمایی که سقوط کرده در اول ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ بررسی عمومی شده بود. خبرگزاری اسوشیتدپرس نوشته که اسناد بررسی این هواپیما در آن زمان ذکر کرده است: »طیاره کاملا آماده پرواز و دارای ایمنی لازم می باشد.»

اما سابقه مالکیت این هواپیمای "ایرباس" نشان می دهد که از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴ برای شرکت هوایی چین شرقی پرواز کرده و سپس وارد شرکت هوایی بین المللی پاکستان شده و تا سال ۲۰۲۰ کار کرده است. ایرباس اعلام کرده که این هواپیمای دو موتوره در مجموع ۴۷ هزار و ۴۰۰ ساعت را در ۲۵ هزار و ۸۶۰ عملیات پرواز داشته است.

پس از این رویداد عمران خان نخست وزیر پاکستان با قربانیان این رویداد ابراز همدردی کرده و به خانواده های شان تسلیت گفته است. این رویداد غم انگیز فقط دو روز قبل از عید فطر در این کشور اسلامی رخ داد؛ درست زمانی که بسیاری از کشورهای جهان پروازهای شان را به خاطر بحران کرونا متوقف کرده و یا به شدت کاهش داده اند.

Aj-Rsh(dpa,Ap, Reuters)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/روایت-مسافر-نجات-یافته-از-سانحه-سقوط-هواپیما-در-پاکستان/a-53545191?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading