بازتاب نیوز

کمیسیون حقوق‌بشر: کارجویان افغان واردار به گذشتن از رود شده‌اند

٣ جوزا ١٣٩٩ طلوع نیوز

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان درباره چگونگی جان باختن کارجویان افغان در مزر با ایران نشان می‌دهند که این کارجویان از سوی نظامیان پاسگاه مرزی «ابراهیم خانی» که وابسته به نیروهای انتظامی ایران استند نخست شکنجه شدند و سپس وادار شدند تا بی هیچ افزار محافظتی از رود بگذرند و به افغانستان برگردند.


در گزارش کمیسیون حقوق‌بشز از میان ۱۸ گفت‌وگو شونده هشت تن که خودشان را نجات داده‌اند گفته‌اند که شماری از شهروندان افغانستان از سوی نیروهای مرزی ایران به گلوله نیز بسته شدند.


این کمیسیون بر بررسی این رویداد تاکید می‌کند و می‌گوید که نباید در رسیده‌گی به این رویداد برخورد سیاسی صورت بگیرد.

ذبیح الله فرهنگ، رییس نشرات و ارتباطات کمیسیون مستقل حقوق‌بشر گفت: «اینان مدعی شده‌اند که با تهدید رو به رو شده‌اند. بالای این‌ها فیر صورت گرفته از سوی نیروهای مرزی پاسگاه ابراهیم خانی و گفته شده که باید از مرز عبور کنند.»


در این گزارش حقوق‌بشر، نیروهای مرزی ایران متهم شده‌اند که از کارجویان افغان پول گرفته‌اند، آنان را تهدید کرده‌اند و نیز  مجبور کرده‌اندکه کارجویان افغان علف‌های پیرامون پاسگاه ابراهیم خانی را پاک کنند: «مطابق به قوانین بین‌المللی باید با عاملان چنین نقض حقوق‌بشری برخورد جدی صورت بگیرد تا از تکرار چنین رویدادها جلوگیری شود.»


در همین حال اعضای هیات حیقیت‌یابی که برای بررسی این رویداد گماشته شده بودند می‌گوید با آن‌که بررسی‌های این هیات نیز پایان یافته اما هنوز هیچ کاری از سوی حکومت در این بار ه نشده‌است.

ستار حسینی، عضو این هیات بیان داشت: «دولت ایران باید در نخست عذرخواهی کند از افغانستان، سپس تمام عاملان قضیه - که آن مرزبانان با نام و همه مشخصات پیش ما است - محاکمه شوند.»


سفارت ایران در کابل تاکنون در این باره چیزی نگفته‌است.


شهروندان افغانستان نیز بر بررسی جدی این رویداد تاکید دارند.

اسدالله، باشنده کابل گفت: «چرا همین را محاکمه نمیکند؟ و چرا پرسان نمی‌کند؟ که چرا این کار را کرده همرای جوانان ما.»


وزارت امور خارجه افغانستان پیش از این گفته‌است که بررسی‌های کمیساری‌های دو کشور در این باره بی‌نتیجه پایان یافته‌است.


در این رویداد دوازده تن از شهروندان کشور در رود هریرود غرق شدند و جان باختند و در حدود بیست تن آنان نجات یافته‌اند. هفده تن از این کارجویان تاکنون نا پدید استند.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/کمیسیون-حقوق‌بشر-کارجویان-افغان-واردار-به-گذشتن-از-رود-شده‌اند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading