بازتاب نیوز

شماری از باشنده گان مزار شریف از برداشتن ۱۰ روزه قرنطین در این شهر انتقال کردند

٣ جوزا ١٣٩٩ آژانس خبری پژواک

مزارشریف (پژواک،۳جوزا۹۹):شماری از باشنده گان ولایت بلخ از برداشتن ۱۰ روزه قرنطین در شهر مزار شریف مرکز این ولایت  ابراز نگرانی کرده و خواهان تمدید دوباره قرنطین شده اند.

این در حالی است که به اساس فیصله کمیسیون مبارزه با شیوع ویروس کرونا در بلخ سر از تاریخ ۲۱ ثورسال روان، قرنطین از این شهر برای ۱۰ روز به طور قسمی برداشته شده بود.

بر اساس این فیصله مارکیت های تجارتی، مواد خوراکی، وسایل الکترونیک، دوکان های بزازی، خیاطی، ادویه فروشی، صرافی، چوب فروشی، قصابی و سایر مراکز خرید و فروش تحت شرایط سخت اجازه فعالیت دارند.

اما مراکز تحصیلی و تعلیمی، کورسهای ‌آموزشی، پارک‌های تفریحی، هوتل‌ها، قیلون سرای‌ها، رستورانت‌ها و مسافرخانه‌ها، حمام‌ها، مراسمات رسمی و غیررسمی حق هیچگونه فعالیت و بازگشایی را ندارند.

کمیسیون مبارزه با شیوع ویروس کرونا میگوید که این «راه میانه» را بعد از یک جلسه فوق العاده با اشتراک مسولان صحی و اهل کسبه و بحث روی تداوم و عدم تداوم قرنطین انتخاب کرد.

این تصمیم در حالی گرفته می‌شود که آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به ۹۹۹۸ و در ولایت بلخ به ۶۸۷ رسیده است.

با برداشتن قرنطین شهرمزار شریف در روز های اخیر به حالت عادی برگشته و حضور مردم در کوچه ها  وبازارها  پر رنگ تر شده است. اما این انکشاف نگرانی مردم شهر مزار شریف را  نیز برانگیخته است.

سارا هاشمی یک تن از باشنده گان شهر مزارشریف این تصمیم را غیر منطقی و خطرناک می خواند و می گوید که همه شهروندان شهرمزارشریف به وسایل بهداشتی دسترسی کامل ندارند.

خانم هاشمی می افزاید: «هیچ یک از سیاسیون حق بازی با جان مردم را ندارند، بجای اینکه قرنطین را تمدید کنند و برنامه های جدی‌تر را در امر مبارزه با ویروس کرونا تطبیق کنند، برداشتن قرنطین یک کار غیرمنطقی است.»

ریاست صحت عامه بلخ نیز برداشتن قسمی محدودیت ها را نگران کننده می داند و خواهان تمدید قرنطین و برخورد جدی با وضعیت کنونی است.

داکتر فهیم شریف یار مسئول کنترول امراض ساری صحت عامه بلخ می گوید که همزمان با برداشتن قرنطین گشت ‌و گذار مردم در شهر افزایش پیدا کرده است و این کار باعث بلند رفتن آمار مبتلایان به ویروس کرونا شده است.

داکتر شریف یار می افزاید: «در اوایل  وقتی از ۵۰ نفر تست می‌گرفتیم تنها نتیجه ۵ نفرشان مثبت بود اما حالا اگر روزانه از ۵۰ نفر تست بگیریم ۳۰ نفرشان ملوث به این مرض می باشند.»

مقامات ولایت بلخ در پاسخ به انتقادات مردم می گویند که کمیسیون مبارزه با شیوع ویروس کرونا قرنطین را بنا بر تقاضای اعضای این کمیسیون و به خصوص نماینده گان اصناف موقتاً رفع کرد.

 منیر فرهاد سخنگوی مقام ولایت بلخ می گوید که این رفع قرنطین برای ۱۰ روز به شکل آزمایشی بوده، در صورتی‌ که نتیجه آن مثبت نباشد، دوباره قرنطین اجرا خواهد شد.

همچنان تمام مارکیت‌ها و دوکانداران مکلف هستند که درهفته دو روز مارکیت و دوکان‌های شان ‌را ضد عفونی کنند، جلو تجمعات را بگیرند و با تیم های نظارتی باید همکار باشند.

فرهاد خاطر نشان ساخت که که تمام شهروندان باید بجای انتقاد با مقامت صحی و تیم های نظارتی همکار بوده نکات صحی را مد نظر بگیرند.

گزارشگر: ملکه پامیری

لینک اصلی: https://www.pajhwok.com/en/node/572512

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آژانس خبری پژواک

آخرین خبر ها:

Loading