بازتاب نیوز

خالد در هرات: به تمامی حمله‌های طالبان پاسخ می‌دهیم

٣ جوزا ١٣٩٩ طلوع نیوز

اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع به طالبان هشدار می‌دهد که اگر اراده حمله را در هر بخشی از افغانستان داشته باشند، نیروهای امنیتی آن را پاسخ خواهند داد.

آقای خالد که امروز همراه با جنرال اسکات میلر، فرمانده ماموریت پشیبانی قاطع برای برزسی وضعیت امنیتی ولایت‌های غربی، به هرات رفته بود، گفت که نیروهای امنیتی آماده‌گی کامل برای دفع حمله‌های طالبان دارند.

او افزود: «در هر گوشه افغانستان اگر دشمن اراده این را داشته باشد که امنیت را به خطر مواجه کند، قوای امنیتی برای شان جواب داده و می‌دهند.»

این در حالی است که پس از دستور رییس‌جمهور برای از سرگیری حمله‌های نیروهای امنیتی، نبردها در کشور شدت گرفته‌اند.

بربنیاد آمارهای نهادهای امنیتی هم‌اکنون در بیش از ۱۵ ولایت کشور نبردها جریان دارند.

طارق آرین، سخن‌گوی وزارت امور داخله گفت: «از روزیکه حالت تهاجمی شده، حملات متعدد را ما در ولایات مختلف داشتیم.»


اما کمیسیون مستقل حقوق‌بشر با نگرانی از افزایش تلفات غیرنظامیان می‌گوید که در یک ماه پسین نزدیک به یک هزار غیرنظامی در نبرد میان نیروهای دولتی و طالبان جان باخته‌اند.


نعیم نظری، معاون کمیسیون مستقل حقوق‌بشر  بیان داشت: «۲۸۶ تن کشته و که شامل ۳۶ زن و ۲۹ کودک هم می‌شود. به همین شکل ۵۹۵ تن دیگر زخمی شد‌ه‌اند.»


برخی از اعضای مجلس نماینده‌گان ادامه خشونت‌ها را در کشور برای رسیدن به صلح کارساز نمی‌دانند و می‌گویند که کشور های جهان به‌شمول ایالات متحده امریکا باید طالبان را به کاهش خشونت‌ها وادار کند.


احمد ضیا یفتلی، عضو مجلس نماینده‌گان اظهار داشت: «مردم به سر و جان و مال ایستاد است که صلح بیاید اما به چه راه و چه طریق؟ این یک جنجال کلان است. به هیچ صورت در جنگ صلح نمی‌شود.»


زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان هم در واپسین سفرهای خود به دوحه و کابل از طالبان و حکومت افغانستان خواست تا عملیات‌های شانرا کاهش دهند؛ اما تاکنون تغییری در میدان جنگ به میان نیامده‌است.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/خالد-در-هرات-به-تمامی-حمله‌های-طالبان-پاسخ-می‌دهیم

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading