بازتاب نیوز

غنی: برای آغاز گفت‌وگوها روند رهایی زندانیان طالبان سرعت خواهد یافت

٤ جوزا ١٣٩٩ سلام وطندار

محمداشرف غنی، رئیس جمهور کشور می‌گوید که برای آغاز گفت‌وگوهای مستقیم صلح، روند رهایی زندانیان طالبان را سرعت می‌بخشد و اقدامات جدی در این زمینه انجام خواهد شد.

آقای غنی از طالبان می‌خواهد تا روند رهایی نیروهای امنیتی را که در بند این گروه هستند، نیز سرعت بخشند.

رئیس جمهور غنی امروز (یک‌شنبه، 4 جوزا/خرداد) در سخنرانی‌اش پس از ادای نماز عید سعید فطر در ارگ با استقبال از اعلام آتش‌بس سه روزه از سوی طالبان از این گروه می‌خواهد که بیش از این به مردم افغانستان آسیب نرسانند و برای رسیدن به صلح، آتش‌بس دایمی کنند.

آقای غنی می‌گوید: «صلح خواسته ملی ماست و باید بدانیم که موافقت‌نامۀ صلح به افراد و گروه‌ها نه، بلکه به مردم افغانستان تعلق دارد و فیصلۀ نهایی راجع به موافقت‌نامۀ صلح مربوط به مردم افغانستان می‌شود.»

رئیس جمهور آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را راه‌حل اساسی معضل افغانستان می‌داند و می‌گوید، هیأت گفت‌وگوکنندۀ حکومت حاضر است که بی‌درنگ مذاکرات را آغاز کند.

آقای غنی در بخشی از سخنانش می‌گوید که شماری از حلقات به طالبان این فهم را داده‌اند که آتش‌بس سبب تضعیف آن‌ها می‌شود و در صورتی که آتش‌بس طولانی کنند، وزن سیاسی خود را از دست خواهند داد. او می‌افزاید: «جایی ‌که این وزن تثبیت می‌شود میز مذاکرات است نه در میدان جنگ.»

در این حال عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی اعلام آتش‌بس سه روزه از سوی طالبان را گام مثبت برای رسیدن به صلح می‌داند.

آقای عبدالله با ابراز امیدواری می‌گوید که این آتش‌بس بتواند روند رهایی زندانیان را سرعت بخشد و سبب کاهش خشونت‌ها در افغانستان شود.

او تأکید می‌کند و می‌افزاید که این آتش‌بس در نهایت بتواند زمینه را برای آغاز گفت‌وگوهای صلح فراهم کند.

گفتنی‌ست که طالبان شب گذشته با نشر اعلامیه‌یی یک آتش‌بس سه روزه را در جریان روزهای عید سعید فطر اعلام کرده‌اند.

دقایقی پس از نشر اعلامیۀ طالبان، رئیس جمهور غنی به نیروهای امنیتی دستور داد که در این سه روز آتش‌بس کنند و عملیات تهاجمی‌شان را متوقف سازند.

اعلام آتش‌بس سه روزه حکومت و طالبان استقبال آمریکا، ناتو، کانادا و شماری از کشورهای دیگر را به همراه شده است.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=55245

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0