بازتاب نیوز

امریکا از اعلام آتش‌بس سه روزه‌ی دولت و طالبان استقبال کرد

٤ جوزا ١٣٩٩ روزنامه صبح کابل

زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، از اعلام آتش‌بس سه روزه از سوی دولت و طالبان، استقبال کرده و آن را فرصت خوب برای تسریع پروسه‌ی صلح دانسته است.

آقای خلیل‌زاد روز یک‌شنبه (۴ جوزا)، در رشته تویتی، ضمن این که اعلام آتش‌بس از سوی دو طرف را یک فرصت خوب دانسته، هم‌چنان گفته است که دولت و طالبان باید از فرصت پیش‌آمده استفاده کنند و مطابق توافق‌نامه‌، روند رهایی زندانیان را تسریع بخشند.

او افزوده است:  «گام‌های مثبت دیگری باید فوراً دنبال شود، رهایی زندانیان باقی مانده از هردو طرف، همان‌گونه که در موافقت‌نامه‌ی ایالات متحده – طالبان مشخص شده، برنگشتن به سطح بلند خشونت‌ها، و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز کردن مذاکرات بین‌الافغانی.»

خلیل‌زاد، تأکید کرده است که ایالات متحده‌ی امریکا، سهم خود را برای کمک به پروسه‌ی صلح انجام خواهد داد.

این درحالی است که  طالبان، شب گذشته به مناسب عید سعید قطر، آتش‌بس سه روزه اعلام کرده اند. این گروه به نیروهای خود دستور داده است تا در این سه روز از هر گونه حملات در مقابل نیروهای امنیتی افغان خود داری کنند و حالت دفاعی را به خود بگیرند.

از سویی‌ هم دولت افغانستان، نیز در واکنش به تصمیم طالبان، آتش‌بس متقابل اعلام کرده است. رییس‌جمهور غنی به نیروهای امنیتی دستور داده است تا آتش‌بس را رعایت کنند و حالت دفاعی را به خود بگیرند.

لینک اصلی: https://subhekabul.com/خبرها/afg-us-zalmaykhalilzad-taliban-eid-ceasefire/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه صبح کابل

آخرین خبر ها:

Loading