بازتاب نیوز

پتریوس: به غیر از طالبان، گروه‌های داعش، القاعده و شبکه حقانی تهدید جدی برای صلح در افغانستان اند

٤ جوزا ١٣٩٩ خبر تلویزیون یک

دیوید پتریوس، رییس پیشین سازمان استخبارات امریکا می‌گوید که به غیر از طالبان، گروه‌های هراس‌افگن دیگر از جمله داعش، القاعده، شبکه‌ی حقانی و طالبان پاکستان، تهدید جدی برای صلح در افغانستان اند.

این مقام استخباراتی امریکا که پیشینه‌ی چند سال خدمت در افغانستان هم دارد، بر این باور است که گروه‌های هراس‌افگن فعال دیگر در افغانستان، همچنان تهدید در این کشور باقی خواهند ماند.

رییس پیشین سازمان استخبارات امریکا تاکید دارد که طالبان نمی‌توانند مانع فعالیت‌های این گروه‌ها در افغانستان شوند.

آقای پتریوس گفته است: "دشمنان افغانستان در آن‌جا زیاد است. تنها طالبان افغانستان نه بل گروه‌های دیگر مانند القاعده، شبکه حقانی، جنبش اسلامی اوزبیکستان، تحریک طالبان پاکستانی و گروه‌های دیگری مانند داعش که بسیاری از آن‌ها در مناطق قبایلی و بلوچستان پاکستان مخفی‌گاه دارند."

همزمان اسدالله ولوالجی، آگاه نظامی نیز به این باور است که حضور فعال گروه‌های هراس‌افگن از جمله داعش و شبکه حقانی، تهدید جدی به ثبات دایمی در کشور به شمار می‌روند.

با این حال، سیداکبر آغا، فرمانده‌ی پیشین گروه طالبان ابراز امیدواری می‌کند که پس از صلح، گروه‌های دیگر در افغانستان تضعیف خواهند شد.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله می‌گوید که نیروهای امنیتی آمادگی مبارزه با گروه‌های هراس‌افگن را دارند و تاکید دارد که مبارزه با این گروه‌ها به همکاری جهانی نیاز دارد.

قطع روابط طالبان با گروه‌های دیگر از جمله القاعده، از مهم‌ترین بندهای توافق‌نامه‌ی صلح امریکا با طالبان است، اما بربنیاد گزارش اخیر پنتاگون، طالبان هنوز روابط‌اش با القاعده را قطع نکرده اند.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/42128-2020-05-24-12-08-35

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0