بازتاب نیوز

سگ‌ها با بوکشیدن مبتلایان به ویروس کرونا را شناسایی می کنند

٤ جوزا ١٣٩٩ دويچه وله

برای این پروژه بزرگ در دانشگاه هلسنکی، پژوهشگران سگهایی را در مورد شناسایی بوی عامل کووید ۱۹ با موفقیت چشمگیری آموزش داده اند: فقط بعد از چند هفته، نخستین سگهای آموزش دیده نمونههای ادرار بیماران به کووید ۱۹ را با دقت از نمونه ادرار افراد صحتمند تمیز داده اند.

خانم انه هیلم بیورکمان استاد امور تحقیقات طبی حیوانات خانگی در  دانشگاه هلسنکی در این باره گفت: «ما تجارب زیادی در آموزش دادن سگها در مورد  شناسایی بیماران داریم. اما دیدن این امر خیلی عالی بود که این سگ ها به چه زودی آموختند تا بو های جدید را شناسایی کنند.»

این دریافت حیرت آور از فینلند برای تیم های پژوهشگران کشور های دیگر مانند بریتانیایی وتیم های فرانسوی نیز اهمیت زیادی دارد که حالا سگها را برای شناسایی بیماران کووید ۱۹ آموزش می دهند. 

سگ ها می توانند مبتلایان به ویروس کرونا را با حس شامه شان تشخیص دهند

سگ ها می توانند مبتلایان به ویروس کرونا را با حس شامه شان تشخیص دهند

دانشمندان آلمان از مرکز آلمانی برای آموزش سگ ها نیز  میتوانند از این تجربه پژوهشگران فینلدی سود ببرند. خانم لوکا بارت از این مرکز توضیح داد: «ما میخواهیم نخست معلومات بیشتری را جمع آوری کنیم، پیش از آنکه با این آموزش آغاز کنیم، زیرا ویروس شناسان آلمانی به ما توصیه کردهاند که در این قسمت عجله نکنیم، زیرا در حال حاضر اطلاعات بسیار کمی در مورد این ویروس موجود است»

  دانشمندان فینلندی در حال حاضر به تحقیقات  با شیوه تجربی تصادفی  و آزمایش نابینا  دست میزنند که براساس آن سگ ها، رقم بزرگی از نمونههای بیماران را برای شناسایی بو میکنند درست بعد از  این تجربه، قرار است از آزمایش بو در عملکرد کلینکی کار گرفته شود.

این سگ آموزش می بیند تا بیماران مبتلا به ویروس کرونا را شناسایی کند

این سگ آموزش می بیند تا بیماران مبتلا به ویروس کرونا را شناسایی کند

تا هنوز روشن نیست که کدام  عناصر   در ادرار بوی خاص بیماری کووید ۱۹ را تولید می  کنند. چون «کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲» نه فقط  بر ریه های حمله می کنند، بلکه زیان هایی را برای رگهای خون، کلیه ها و دیگر ارگان های بدن نیز وارد می کنند؛ بنابراین، در چنین صورتی احتمالاً بوی ادرار بیماران نیز تغییر می یابد، چیزی که سگها با ارگان ها بسیار حساس به زودی شناسایی می کنند.

تحققات کنونی نشان دادهاند که سگها می توانند سرطان جلدی، سرطان روده، سرطان تخمدان و سرطان پروستات را خیلی دقیق شناسایی کنند.

ویدیو را ببینید 02:29 به اشتراک گذاری واکسین کرونا چگونه ساخته می شود؟

فرستادن Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Digg stumble reddit Newsvine

لینک کوتاه https://p.dw.com/p/3bnfl

واکسین کرونا چگونه ساخته می شود؟

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/سگها-با-بوکشیدن-مبتلایان-به-ویروس-کرونا-را-شناسایی-می-کنند/a-53553299?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0