بازتاب نیوز

طالبان از اعلام آزادی ۲۰۰۰ زندانی این گروه از سوی حکومت افغانستان استقبال کردند

٥ جوزا ١٣٩٩ دويچه وله

طالبان روز شنبه، سوم جوزا، برای سه روز عید فطر آتش بس اعلام کردند. ارگ ریاست جمهوری افغانستان دیروز اعلام کرد که رئیس جمهور غنی به هدف ابراز حسن نیت در مقابل اعلان آتش بس از سوی طالبان در ایام عید، دستور داد تا پروسه رهایی دو هزار زندانی طالبان آغاز شود.

طالبان از این تصمیم حکومت افغانستان استقبال کرده اند. سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در صفحه تویترش نوشته است که اعلام رهایی دو هزار زندانی از جانب مقابل گام خوبی است. او در ادامه نوشته است: «در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی به خاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه تکمیل شود تا موانع سر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شده، زمینه برای پیشرفت های بعدی مساعد گردد.»

شاهین گفته است که طالبان نیز در جانب خود به رهایی زندانیان متعهد اند. 

بر بنیاد توافقنامه صلح ایالات متحده امریکا و طالبان قرار است ۵۰۰۰ زندانی طالبان و ۱۰۰۰ زندانی حکومت افغانستان پیش از آغاز گفتگو های بین الافغانی رها شوند.

پس از نشر اعلامیه طالبان مبنی بر آتش بس در روزهای عید فطر، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان روز یکشنبه از اعلام آتش بس از سوی دو طرف استقبال کرد. او از حکومت و طالبان خواست که گام های مثبت دیگر را فوراً بردارند و بر بنیاد تعهدات موافقتنامه صلح دو طرف زندانیان باقی مانده را رها کنند، خشونت ها را کاهش دهند و تاریخ جدیدی برای آغاز گفتگوهای  بین الافغانی تعیین کنند.

زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان اخیرا دور تازه یی از سفر به افغانستان و منطقه را به هدف احیای تلاش های صلح آغاز کرده است.

خلیل زاد هفته گذشته با رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان دیدار کرد. او بعد از دیدار با رهبران حکومت افغانستان در کابل به دوحه رفت و با نمایندگان طالبان نیز دیدار کرد. خلیل زاد گفته است که در دیدار با نمایندگان طالبان به شمول ملا برادر رئیس دفتر سیاسی این گروه راجع به آزادی زندانیان و کاهش خشونت گفتگو کرده است.

Afghanistan Haftentlassung von 100 Taliban (ONSC)

عکس از آرشیف: رها سازی زندانیان طالبان از زندان بگرام

بر بنیاد گزارش ها تا کنون ۱۰۰۰ زندانی طالبان به دستور رئیس جمهور غنی از زندان های افغانستان رها شده اند. از جانب طالبان نیز تا کنون بیش از۲۵۰ زندانی حکومت افغانستان آزاد شده اند، اما دفتر شورای امنیت ملی گفته است که تنها ۱۰۵ نفر آنها عضو نیروهای امنیتی بوده اند.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/طالبان-از-اعلام-آزادی-۲۰۰۰-زندانی-این-گروه-از-سوی-حکومت-افغانستان-استقبال-کردند/a-53555452?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0