بازتاب نیوز

هشدار از استفاده تروریست ها از سلاح های بیولوژیکی بعد از پاندمی کرونا

٥ جوزا ١٣٩٩ دويچه وله

کارشناسان امنیتی «شورای اروپا» روز دوشنبه هشدار دادند که شیوع جهانی ویروس کرونا ممکن است استفاده تروریست ها از سلاح های بیولوژیکی را در آینده افزایش دهد.

کمیته ضد تروریسم این سازمان در اعلامیه ای که روزنامه های گروه رسانه ای «فونکه» در آلمان از آن گزارش داده اند، گفته است: «پاندمی کووید۱۹ نشان داد که جامعه مدرن در برابر عفونت های ویروسی و امواج آن چقدر آسیب پذیر است.»

این کمیته افزوده است که هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنیم تروریست ها درس هایی را که در جریان این پاندمی فرا گرفته اند فراموش خواهند کرد. این کمیته گفته که «آسیب (استفاده از سلاح کیمیایی) سریع و بالقوه جهانی خواهد بود.»

پوتانسیل آسیب بزرگتر

در این اعلامیه آمده است که آژانس های امنیتی آلمان در تلاش یافتن شواهدی اند که گویای کار روی چنین حملاتی باشند. با وجود این، اعلامیه افزوده است که استفاده عمدی از عوامل بیماری زا، مانند ویروس ها یا باکتری ها، به عنوان یک عمل تروریستی تاثیر نهایت بزرگی خواهد داشت.

در این اعلامیه گفته شده است که استفاده تروریستی از سلاح های بیولوژیکی در مقایسه با حملات متعارف تروریستی آسیب های چشمگیرتری بر انسان ها و اقتصاد کشورها وارد خواهد کرد.

نیاز به اقدامات هماهنگ شده کشورهای اروپایی

کارشناسان امنیتی «شورای اروپا» از دولت های اروپایی خواسته اند که به این تهدید پاسخ های هماهنگ شده و قوی بدهند.

این سازمان از ۴۷ عضو خود خواسته است که برای مبارزه علیه سلاح های بیولوژیک آماده باشند و به این منظور وارد تمرینات شوند.

انتونیو گوترش، دبیرکل ملل متحد، در ماه اپریل گفته بود که شاهد افزایش خطر استفاده از سلاح بیولوژیکی توسط تروریست ها به هدف ایجاد پاندمی مشابه با بحران کرونا است.

«شورای اروپا» یک سازمان بین المللی مستقر در اشتراسبورگ فرانسه است. این سازمان برای تقویت حقوق بشر، دموکراسی و حاکمیت قانون در اروپا فعالیت می کند.

Af/pa (dpa, AFP)

 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/هشدار-از-استفاده-تروریستها-از-سلاحهای-بیولوژیکی-بعد-از-پاندمی-کرونا/a-53555429?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0