بازتاب نیوز

اعلامیه مشترک آلمان، اندونیزیا، ناروی، قطر و ازبیکستان در مورد آتش بس در افغانستان

٥ جوزا ١٣٩٩ دويچه وله

در این اعلامیه مشترک که از سوی هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان منتشر شده، از برقراری آتش بس در جریان روزهای عید در افغانستان استقبال شده است.

این کشورها آتش بس سه روزه در افغانستان را گام مثبی در راستای صلح و ثبات در افغانستان عنوان کرده و از طرف های درگیری خواسته اند که بی درنگ وارد گفتگوهای بین الافغانی صلح شوند.

در بخشی از اعلامیه آمده است: «ما همه طرف ها را تشویق می کنیم تا در روزها و هفته های پیش رو قدم های بیشتری را بردارند تا بدون تاخیر وارد گفتگوهای بین الافغانی شوند. [گفتگوهایی] که هدف آن تأمین صلح پایدار و پایان مناقشه در افغانستان است.»

این کشورها با اشاره به تقاضای انتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، برای آتش بس جهانی به هدف مبارزه با بیماری همه گیر کووید۱۹، خواستار کاهش دائمی و همه جانبه در خشونت ها در افغانستان شده اند. کشورهای یاد شده همچنان خواستار اقدامات لازم برای محافظت از گروه ها و افراد آسیب پذیر از جمله زندانیان از ابتلا به ویروس کرونا شده اند.

آلمان، اندونیزیا، ناروی، قطر و ازبیکستان که از تسهیل کنندگان روند صلح افغانستان به شمار می روند، در اعلامیه مشترک شان تاکید کرده اند که در زمینه روند صلح هرگونه که طرف های درگیر خواسته باشند، حاضر به همکاری اند.

گروه طالبان که در جریان ماه رمضان درخواست ها برای آتش بس را رد کرده بود، به مناسبت عید سعید فطر آتش بس سه روزه اعلام کرده است.

طالبان در این اعلامیه به تمامی زیر دستان شان دستور داده اند که در سه روز عید در سراسر افغانستان به نیروهای امنیتی حمله نکنند. افزون بر این، طالبان از اعضای خود خواسته اند که در جریان این سه روز به مناطق زیر اداره حکومت نروند و نیروهای امنیتی نیز اجازه ندارند که در مناطق زیر کنترول طالبان بیایند.

پس از نشر اعلامیه طالبان، اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان از این آتش بس سه روزه استقبال کرد و در پیامی در تویترش به نیروهای امنیتی افغانستان دستور داد که حملات تهاجمی را بر طالبان متوقف سازند و سه روز عید آتش بس کنند.

 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/اعلامیه-مشترک-آلمان-اندونیزیا-ناروی-قطر-و-ازبیکستان-در-مورد-آتش-بس-در-افغانستان/a-53555812?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0