بازتاب نیوز

غنی: آمریکا به دنبال آتش‌بس درازمدت در کشور است

٥ جوزا ١٣٩٩ سلام وطندار

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری کشور، امروز (دوشنبه، پنجم جوزا) با نشر تویتیی گفته که مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا طی یک تماس تلفنی از تصمیم تازۀ حکومت افغانستان مبنی بر رهایی دو هزار زندانی گروه طالبان سپاس‌گزاری کرده است.

آقای غنی به نقل از پامپئو گفته که آمریکا به دنبال آتش‌بس درازمدت و شروع مذاکرات مستقیم صلح در افغانستان است.

در ادامه توییت آقای غنی آمده که این تماس تلفنی از طرف مایک پامپئو با او و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی، انجام شده است.

پیشتر وزیر خارجه آمریکا از برقراری آتش‌بس سه روزه میان دولت و طالبان نیز استقبال کرده بود. ارگ ریاست جمهوری نیز در پاسخ به برقراری آتش‌بس از سوی گروه طالبان در روزهای عید، روند آزادی دو هزار زندانی این گروه را آغاز کرد. طالبان این تصمیم حکومت را یک گام خوب توصیف کرده است.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر با نشر توییتی ناوقت روز گذشته (یک‌شنبه، چهارم جوزا) گفته که بر بنیاد توافق‌نامه صلح میان طالبان و آمریکا، نیاز است که پنج هزار زندانی این گروه برای اعتمادسازی میان دو طرف آزاد شود.

گروه طالبان ناوقت روز شنبه، سوم جوزا اعلام کرد که این گروه برای سه روز با حکومت افغانستان آتس‌بس می‌کند. حکومت افغانستان ضمن استقبال از اعلام آتش‌بس از سوی گروه طالبان گفت که دولت افغانستان نیز به رعایت اصول آتش‌بس متعهد است.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=55273

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0