بازتاب نیوز

هیات ایران به منظور پیگیری حادثه مرزی با حنیف اتمر دیدار کرد

٦ جوزا ١٣٩٩ جمهور نیوز

هیات ایران به منظور پیگیری حادثه مرزی با حنیف اتمر دیدار کرد
وزارت خارجه می‌گوید که هیات ایران به منظور پیگیری حادثه مرزی 13 ثور به کابل آمده و با حنیف اتمر سرپرست وزیر این وزارت دیدار کرده است.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ وزارت خارجه امروز سه شنبه (6 جوزا) با نشر اعلامیه گفته که هیات عالی‌رتبه دیپلماتیک ایران به هدف بررسی حادثه 13 ثور در امتداد سرحد افغانستان و ایران، صبح امروز وارد کابل شده و با محمد حنیف اتمر، دیدار و گفتگو کرده است.

هیات ایران به ریاست آقای محسن بهاروند، معین وزارت امور خارجه ایران، محموله وسایل و تجهیزات طبی، به هدف مبارزه با کورونا را نیز در طیاره حامل خویش به کابل انتقال داده‌است.

آقای اتمر در مورد حادثه 13 ثور، مراحل مختلف تحقیقات هیات افغانستان پیرامون آن و اسناد و مدارک به دست آمده صحبت نموده و خواهان توجه بیشتر دولت ایران به تحقیقات مشترک شده است.

سرپرست وزارت خارجه گفته که هدف از این تحقیقات دریافت حقایق، رسیده‌گی قانونی به عاملین آن و اتخاذ تدابیر لازم است تا در آینده از واقع شدن چنین حوادث ناگواری که ممکن بر روابط حسنه دو کشور دوست و همسایه تاثیرگذار باشد، جلوگیری به عمل آید.

محسن بهاروند رییس هیات ایران نیز با ابراز تاثر عمیق در مورد حادثه، وقوع آن را به شدیدترین الفاظ محکوم کرده و با اشاره به روابط حسنه دو ملت و دولت، افزوده که دولت اش متعهد است تا این حادثه را مشترکاً با هیات افغانستان تا تامین عدالت بررسی و تعقیب کند.

آقای بهاروند گفته، اسناد و مدارکی که هیات تحقیق جانب افغانستان یافته‌اند را تسلیم شده و آن را از مجاری مرتبط دولت خویش نیز تحقیق نموده و نتایج حاصله را با جانب افغانستان شریک خواهد کرد.

وزارت خارجه افزوده که دو جانب با تاکید بر نتایج تحقیقات و رسیده گی قانونی به عاملین این حادثه، روی چارچوب‌های دو جانبه به هدف تقویت روابط و راهکارهای که بتواند در آینده از تکرار این حوادث جلوگیری نماید، به تفصیل بحث کرده‌اند.

گفتنی است که به تاریخ 13 ثور ماه جاری گزارش‌های منتشر شد که 57 تن از شهروندان کارگر افغان هنگام ورود به ایران از سوی مرزبانان ایرانی مورد اذیت و آزار قرار گرفته و سپس به دریا انداخته شده که در نتیجه آن 23 تن جان باخته‌اند.

هرچند ایران این اگزارش را رد کرده؛ اما دو دولت افغانستان و ایران برای تحقیق مشترک در زمینه توافق کرده‌اند.

خبرگزاری جمهور- کابل

لینک اصلی: http://www.jomhornews.com/fa/news/128165/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از جمهور نیوز

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0