بازتاب نیوز

۹۰۰ زندانی گروه طالبان امروز از زندان‌های کشور رها شدند

٦ جوزا ١٣٩٩ روزنامه اطلاعات روز

اطلاعات روز: حکومت افغانستان در ادامه‌ی آزادی زندانیان گروه طالبان، امروز ۹۰۰ زندانی دیگر این گروه را از زندان‌های بگرام، پلچرخی و دیگر زندان‌های کشور آزاد کرد.

جاوید فیصل، سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی کشور امروز (سه‌شنبه، ۶ جوزا) در یک نشست خبری گفت که این ۹۰۰ زندانی گروه طالبان براساس فرمان رییس‌جمهوری و به هدف تداوم آتش‌بس و آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آزاد می‌شوند.

سخن‌گوی شورای امنیت ملی همچنان گفت: «دولت افغانستان براساس خواست مردم وضرورت پروسه صلح، تا اکنون چندین اقدام اساسی را در این راستا انجام داده و همین اکنون نیز آماده است تا هم آتش‌بس دوام پیدا کند، روند رهایی اسیران خوب به پیش برود و هم گفت‌وگوهای مستقیم صلح به‌زودترین فرصت آغاز شود.»

آقای فیصل افزود که گروه طالبان هنوز در رهایی اسیران نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان مطابق تقسیم اوقات پیش نرفته‌اند. او از گروه طالبان خواست که بعد از این روند رهایی اسیران نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را مطابق تقسیم اوقاتی که در توافقنامه‌ی‌شان با ایالات متحده امریکا تعهد نموده‌اند، پیش ببرد.

در مقابل، گروه طالبان از این اقدام دولت افغانستان برای رهایی تا دوهزار زندانی این گروه استقبال کرده‌اند. سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در تویتی، رهایی ۹۰۰ زندانی را «پیشرفت خوب» توصیف کرده و گفته است که آنان نیز «هرچه زودتر تعداد خوبی از زندانیان را رها خواهند کرد».

این در حالی است که روز گذشته (دو شنبه، ۵ جوزا) ۱۰۰ زندانی گروه طالبان از سوی حکومت به هدف حسن نیت و پیشرفت در مذاکرات صلح از زندان پروان آزاد شدند. قبل از آن نیز یک‌هزار زندانی دیگر طالبان در گروه‌های کوچک‌تری از سوی حکومت رها شده بودند.

پیش‎تر روند آزادی زندانیان گروه طالبان از زندان‌های حکومت به دلیل آنچه حکومت عدم پابند بودن گروه طالبان به توافق‌نامه صلح و کاهش خشونت می‎داند، متوقف شده بود. اما ریاست‌جمهوری در واکنش به اعلام آتش‌بس سه روزه در روزهای عید سعید فطر از سوی گروه طالبان، روند آزادی زندانیان این گروه را از سر گرفت.

این اقدام گروه طالبان و دولت افغانستان با استقبال گروه‌های مختلف از جمله چندین کشور و نهاد خارجی مواجه شد. با آزاد شدن این گروه ۹۰۰ نفری زندانیان طالب از زندان‌های حکومت، شمار کلی زندانیان آزادشده‌ی این گروه به دوهزار تن می‌رسد.

لینک اصلی: https://www.etilaatroz.com/99489/900-taliban-group-prisoners-released-from-prisons-today/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اطلاعات روز

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0