بازتاب نیوز

تبادل آتش میان طالبان و دولت افغانستان بعد از پایان آتش‌بس ۳ روزه

٨ جوزا ١٣٩٩ یورو نیوز

مقام‌های افغانستان روز چهارشنبه ۲۸ مه اعلام کردند در حمله‌ای که اعضای گروه طالبان به یکی از پاسگاه‌های ارتش محلی در ایالت پروان داشتند، هفت سرباز حاضر در این پایگاه کشته شدند. به گفته نیروهای امنیتی افغانستان در این تبادل آتش، اعضای طالبان نیز تلفاتی را متحمل شده‌اند.

این نخستین حمله گروه طالبان به نیروهای دولتی بعد از پایان آتش بس سه‌ روزه‌ای است که به مناسبت عید فطر میان دو طرف برقرار شده بود.

نیروهای افغانستان روز چهارشنبه در پاسخی متقابل و در حملاتی هوایی ۱۸ شبه نظامی این گروه را کشتند.

بر اساس گزارش‌های نهادهای حقوق بشری، میزان تلفات در سه روز آتش بس میان طرفین تا ۸۰ درصد کاهش یافته است.

این حملات در حالی انجام می‌شود که طرفین همچنان زندانیان یکدیگر را آزاد می‌کنند.

مقامات افغانستان در این هفته حدود هزار زندانی شورشی را آزاد و اعلام کردند تعداد بیشتری از این زندانیان را در روزهای آتی آزاد خواهند کرد.

در همین راستا گروه طالبان هم اعلام کرده می‌خواهد گروهی از زندانیان دولتی را آزاد کند.

این مبادله زندانیان بخشی از توافقنامه میان طالبان و آمریکا است که در ماه فوریه به امضا رسید. طبق توافقات حاصله کابل حداکثر ۵ هزار زندانی طالبان را از آزاد می‌کند و در مقابل طالبان حدود هزار پرسنل امنیت ملی دولت افغانستان را آزاد خواهند کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

لینک اصلی: https://per.euronews.com/2020/05/28/exchange-of-fire-between-taliban-and-afghan-government-more-than-25-people-were-killed

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از یورو نیوز

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0