بازتاب نیوز

هیأت فنی 5 نفری طالبان برای رهایی زندانیان به کابل آمد

٨ جوزا ١٣٩٩ سلام وطندار

دفتر شورای امنیت ملی از آمدن یک هیأت فنی گروه طالبان به کابل خبر می‌دهد.

این نهاد امروز (پنج‌شنبه، 8 جوزا/خرداد) با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که یک گروه فنی طالبان به کابل آمده‌اند و قرار است با هیأت فنی دولت در بارۀ چگونگی روند رهایی زندانیان دو طرف گفت‌وگو ‌کنند.

 در خبرنامۀ شورای امنیت ملی در بارۀ شمار این هیأت چیزی گفته نشده است.

اما سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در یک رشته توییت نوشته است که یک گروه پنج نفری طالبان برای رهایی زندانیان این گروه و تصدیق و تثبیت آنان به کابل فرستاده شده‌‌اند.

گفتنی‌ست که یک هیأت فنی سه نفری طالبان برای انتقال زندانیان به تاریخ دوازدهم ماه حمل نیز به کابل آمد، اما پس از برگزاری چند نشست رو در رو با کمیتۀ فنی گروه نخست تماس صلح دولت، کابل را ترک کردند.

حکومت چند هفته پیش، پس از رهایی نزدیک به هزار زندانی طالبان، این روند را به علت افزایش خشونت‌ها و عدم پایندی این گروه به توافق‌نامۀ صلح با آمریکا، متوقف کرده بود.

اما دو روز پیش روند رهایی زندانیان طالبان را به هدف موفقیت در روند صلح، ادامۀ آتش‌بس و آغاز بی‌درنگ گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با آزادی نزدیک به 900 زندانی این گروه از سر گرفت.

با آزادی 900 زندانی طالبان، تاکنون حدود 2 هزار زندانی این گروه از زندان‌های بگرام، پلچرخی و برخی زندان‌های دیگر از سوی حکومت رها شده‌اند.

بر بنیاد توافق‌نامۀ صلح میان آمریکا و طالبان، باید 5 ‌هزار زندانی طالبان از زندان‌های حکومت آزاد شوند و طالبان نیز 1000 زندانی نیروی‌های امنیتی را آزاد کنند. طالبان تاکنون ۲۵۰ زندانی حکومت را آزاد کرده‌اند.

قرار است پس از پایان روند رهایی زندانیان دو طرف، گفت‌وگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان آغاز شوند.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=55323

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0