بازتاب نیوز

قرار است منطقه آزاد اقتصادی در سرحد افغانستان با اوزبیکستان ایجاد شود

٩ جوزا ١٣٩٩ روزنامه اقتصادی وادصم

در ویدیو کانفرانس سه جانبه‌ای که میان وزرای خارجه افغانستان، ‌اوزبیکستان و ایالات متحده امریکا برگزار شده بود، ایالات متحده امریکا از ایجاد منطقه آزاد اقتصادی در سرحد میان افغانستان و اوزبیکستان حمایت نمود.

 قرار است منطقه آزاد اقتصادی در سرحد میان افغانستان و کشور اوزبیکستان ساخته شود، این منطقه آزاد در نقطه سرحدی ترمز ایجاد خواهد شد.

 در اعلامیه مشترک که بعد از ختم این ویدیو کانفرانس میان محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه افغانستان، عبدالعزیز کامیلوف، وزیر خارجه اوزبیکستان و دیویدهیل، معاون وزارت خارجه امریکا برگزار گردید، آمده است که امریکا از ایجاد منطقه آزاد اقتصادی در سرحد افغانستان با اوزبیکستان حمایت میکند.

 در این اعلامیه طرفین تعهد نمودند تا برای توسعه تجاری میان افغانستان و اوزبیکستان منجمله از طریق توسعه منطقه آزاد اقتصادی در منطقه سرحدی ترمز، همکاری نمایند.

 در این کانفرانس ویدیویی اشتراک کننده گان از  پروژه های منطقوی انرژی مانند CASA-1000، بازار منطقوی انرژی برق آسیای مرکزی، پروژه های چندین جانبه انتقال انرژی برق، پروژه تاپی و ساخت خط ۵۰۰ کیلوولت انتقال برق سرخان-پلخمری حمایت شان را اعلام نمودند.

 همچنان طرفین در مورد ساخت راه آهن که اوزبیکستان را به پاکستان و خارج از آن متصل میسازد، به خصوص در مورد امکان ساخت راه آهن در امتداد مسیر های مزارشریف-هرات-بهرامچه و مزارشریف-کابل-تورخم بحث نمودند.

لینک اصلی: https://dari.wadsam.com/qaraar-ast-manteqeh-azaad-eqtesaadi-dar-sarhad-afghanistan-ba-uzbekistan-eejad-shawad-343/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اقتصادی وادصم

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0