بازتاب نیوز

شورای امنیت ملی: آتش‌بس با گروه طالبان ادامه دارد

٩ جوزا ١٣٩٩ سلام وطندار

دفتر شورای امنیت ملی اعلام کرد که با وجود حملات پراکنده از سوی جنگ‌جویان گروه طالبان، آتش‌بس در کشور ادامه دارد و تلاش می‌شود این روند هم‌چنان ادامه یابد.

با گذشت کمتر از یک هفته از ختم آتش‌بس عیدی طالبان، جاوید فیصل، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی امروز (جمعه، نهم جوزا) در توییتی نگاشته است که با وجود حملات پراکنده طالبان، آتش‌بس هم‌چنان ادامه دارد.

آقای فیصل گفته که «آتش‌بس اقدام عملیاتی پیچیده‌یی است که برای جلوگیری از بروز رویدادها در آن، به هماهنگی چشم‌گیر و مداوم نیاز است و تلاش‌ها تلاش‌ها در این زمینه ادامه خواهد یافت.»

گروه طالبان در شب اول عید آتش‌بس سه‌روزه اعلام کردند، با آن‌که هنوز این گروه در مورد ادامه این روند چیزی نگفته، اما آتش‌بس در بخش‌های از کشور هم‌چنان ادامه داشته است.

پیش از این، شورای امنیت ملی رهایی زندانیان و آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را وابسته به دوام آتش‌بس دانسته بود.

پس از اعلام آتش‌بس از سوی گروه طالبان در روزهای عید، حکومت افغانستان دستور رهایی دو هزار زندانی این گروه را صادر کرد. بر اساس گزارش‌ها، پس از صدور این فرمان تاکنون یک هزار زندانی این گروه از زندان‌های افغانستان آزاد شده‌اند.

روز گذشته نیز دفتر شورای امنیت ملی گفت که یک هیأت فنی گروه طالبان در کابل حضور دارد تا در مورد رهایی زندانیان این گروه با گروه فنی حکومت افغانستان کار کند. سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز گفت که هیأت این گروه برای تصدیق و تثبت زندانیان‌شان به کابل اعزام شده است.

حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح تاکنون دو هزار زندانی گروه طالبان را از زندان آزاد کرده و طالبان نیز در مقابل، ۳۴۱ زندانی نیروهای امنیتی آزاد کرده‌اند.

در توافق‌نامه صلح آمریکا با طالبان آمده است که باید پنج هزار زندانی این گروه در ازای یک‌هزار زندانی حکومت از زندان‌های دو طرف آزاد شوند.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=55333

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0