بازتاب نیوز

قتل مرد سیاه پوست در امریکا؛ ملل متحد خواستار اقدامات جدی شد

٩ جوزا ١٣٩٩ دويچه وله

قتل جرج فلوید، شهروند سیاه پوست امریکایی در عملیات خشونت آمیز پولیس در شهر بزرگ مینیاپولیس انزجارهای زیادی را در پی داشته است. میشل باچلت کمیسار حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنیو از ادارات ایالات متحده امریکا مصرانه خواستار اقدامات شد و گفت که قتل فلوید فقط تازه ترین رخداد در جمله «سلسله ای از قتل های سیاه پوستان غیرمسلح توسط مامورین پولیس ایالات متحده امریکا» می باشد.

خانم باچلت تأکید کرد که «باید اقدامات جدی برای متوقف کردن چنین قتل ها اتخاذ شود و در صورت وقوع چنین مواردی باید عدالت تأمین شود.»

کمیسار حقوق بشر سازمان ملل متحد به ایالات متحده امریکا توصیه کرد که در این  مورد تحقیق کند که «تبعیض ریشه‌دار و رایج» در برابر انسان‌های غیرسفید پوست چه نقشی در این حوادث دارد.

فلوید روز دوشنبه جان داد. در یک ویدیو که در اینترنت نشر شده است، دیده می‌شود که چگونه در عملیات پولیس در شهر مینیاپولیس، یک پولیس سفید پوست بیش از پنج دقیقه با زانویش در پس گردن آن مرد ۴۶ ساله سیاه پوست فشار وارد می کند، با وجود آنکه  او ناله می کند که «من نمی‌توانم نفس بکشم.». آن مرد اندکی بعدتر جان داد.

چهار پولیس که شامل این عملیات بودند، از وظیفه برکنار شده، اما تاهنوز دستگیر نشده اند. پولیس فدرال ایالات متحده امریکا «اف بی آی» قضیه را مورد تحقیق قرار می دهد.

USA Minneapolis | Proteste wegen des Todes von George Floyd in der Polizeigewahrsam verstarb (Getty Images/AFP/K. Yucel)

 از آن زمان به بعد در شهر مینیاپولیس مربوط به ایالت مینه سوتا شمار زیاد معترضان به سرک ها می برآیند تا علیه خشونت بسیار رایج پولیس علیه سیاه پوست ها دست به اعتراض بزنند.

شب پنج‌شنبه برای دومین شب متوالی زد و خوردهای شدیدی رخ داد. معترضان خشمگین ساختمان‌ها را آتش زدند و پولیس علیه تظاهرکنندگان از گاز اشک آور و اسپری مرچ کار گرفت.

تیم والز، والی محل وضعیت اضطراری را برای شهر مینیاپولیس و حوالی منطقه اعلام نموده و گارد ملی را بسیج کرد. در دستور او نوشته شده است که زد و خوردها امنیت تظاهرکنندگان صلح آمیز را نیز تهدید می کند.

«اف بی آی» و سارنوالی محل اطمینان داده‌اند که بررسی این قضیه اولویت مطلق دارد. پیش از آن دونالد ترامپ رئیس جمهور از بررسی فوری و اساسی در این مورد سخن گفته بود.

Hm/af (dpa, ap, afp)   

 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/قتل-مرد-سیاه-پوست-در-امریکا-ملل-متحد-خواستار-اقدامات-جدی-شد/a-53615563?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0