بازتاب نیوز

واشنگتن‌پست: مقامات افغانستان معتقدند که طالبان و داعش هم‌دست هستند

١١ جوزا ١٣٩٩ صدای افغان - آوا

واشنگتن‌پست: مقامات افغانستان معتقدند که طالبان و داعش هم‌دست هستند
برخی مقامات افغان مدعی هستند که طالبان و داعش در افغانستان در انجام حملات به یکدیگر یاری می‌رسانند. این تئوری، پیشرفت به سمت مذاکرات رسمی صلح را تهدید می‌کند.
 
خبرگزاری صدای افغان(آوا)-کابل: واشنگتن‌پست در مطلبی در مورد افغانستان نوشته که مدارک و شواهد این ارتباطات بسیار ناچیز است و بارها توسط مقامات ایالات متحده و رهبران طالبان رد شده است. اما پافشاری رهبران افغانستان بر این ادعا، عمق بی‌اعتمادی بین دولت و طالبان را در یک نقطه مهم در روند صلح برجسته می‌کند.
 
طالبان با استناد به اختلافات عقیدتی و سابقه طولانی در درگیری‌ها، هرگونه ارتباط با داعش در افغانستان را تکذیب کرده است.
 
ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در مصاحبه‌ای گفت: "آنها ما را کافر و مشرک می‌نامند، درصورتی‌که ما آنها را خارج از دایره اسلام می‌دانیم." مجاهد همچنین به سال‌ها جنگ شدید بین داعش و طالبان اشاره کرد و گفت "ما متحمل خسارات بسیاری شده‌ایم و مجاهدین زیادی را از دست دادیم."
 
جنگجویان طالبان سال گذشته در یک سری از پیروزی‌های علیه داعش در شرق افغانستان نقش اساسی داشتند و نیروهای آمریکایی نیز آن را تایید کردند.
 
احمدضیاء سراج رئیس استخباراتی افغانستان در یک کنفرانس خبری ادعاهای دولت را پس از حمله انجام شده به شفاخانه تقویت کرد و گفت که طالبان با داعش همکاری می‌کنند و روابط بین طالبان و سایر گروه‌های تروریستی گسترش یافته است.
 
جانی والش کارشناس ارشد افغانستان در انستیتوت ایالات متحده گفت "در  نبرد پیچیده افغانستان ممکن است، مواردی از همکاری سطح پایین بین فرماندهان محلی وجود داشته باشد." والش همچنین اظهار داشت به طور کلی طالبان و داعش موجودات متفاوتی هستند. داعش جهاد جهانی را ترویج می‌کند، در حالی که طالبان استفاده از خشونت را فقط در داخل افغانستان ترویج می‌کنند.
 
یکی از مقامات ارشد افغانستان با بیان اینکه داعش و طالبان هر دو تروریست هستند، گفت "اینکه ما با طالبان مذاکره کنیم، به این معنا نیست که به آنها اعتماد داریم، مردم ما از جنگ خسته شدند."

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/211132/واشنگتن-پست-مقامات-افغانستان-معتقدند-طالبان-داعش-هم-دست-هستند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading