بازتاب نیوز

سرنوشت نامعلوم آموزش ‌و پرورش در افغانستان

١٢ جوزا ١٣٩٩ سلام وطندار

پس از عید فطر و شکسته‌شدن قرنطین در شماری از شهرهای کلان کشور، انتظار می‌رفت که دروازۀ مکتب‌ها و دانشگاه‌ها به روی دانش‌آموزان و دانشجویان گشوده خواهد شد. اما وزارت‌های تحصیلات عالی و معارف می‌گویند که هنوز طرحی برای آغاز آموزش حضوری تهیه و نهایی نشده است.

عزیزاحمد اوریاخیل، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی به سلام‌وطندار می‌گوید، در نشست اختصاصی روز شنبه دهم جوزا که به رهبری محمدسرور دانش، معاون دوم رئیس جمهور برگزار شد به نهادهای تحصیلی و آموزشی دستور داده شده است تا دیدگاه‌های‌شان را در بارۀ آغاز درس‌های حضوری در مکتب‌ها و دانشگاه‌ها مطرح کرده و به کابینه بفرستند.

آقای اوریاخیل می‌گوید، این‌که وزارت صحت در بارۀ آغاز درس‌ها به گونۀ حضوری چه دیدگاهی دارد و آیا این طرح از سوی کابینه تأیید می‌شود یا نه؟ هنوز روشن نیست.

اما نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف آغاز درس‌های حضوری در مکتب‌ها را وابسته به راهنمایی وزارت صحت‌ می‌داند.

او می‌گوید، در صورتی‌که تهدید ویروس کرونا و مبتلایان به این ویروس هر روز در حال افزایش باشند، احتمال دارد که درس‌های مکاتب به گونۀ حضوری آغاز نشود.

گفتی‌ست که حدود یک‌ماه پیش محمدمیرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف گفته بود که سال آموزشی 1399 خورشیدی به‌ زودی در بخش‌هایی که مردم به برق و انترنت دست‌رسی دارند از طریق آنلاین و تلویزیون و در مناطق دوردست به گونۀ حضوری آغاز خواهد شد.

آغاز سال آموزشی 1399 خورشیدی به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور به تعویق افتاد و با گذشت بیش از دو ‌ماه از سال آموزشی جدید، دانش‌آموزان و دانشجویان مکتب‌ها و دانشگاه‌های دولتی در بی‌سرنوشتی به سر می‌برند.

حکومت برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، در کنار دیگر نهادهای دولتی مکتب‌ها و دانشگاه‌ها را نیز تعطیل کرده است.

تاکنون 15 هزار و 205 تن در سراسر کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. از این میان 257 تن جان باخته‌اند و یک‌هزار و 328 بیمار بهبود یافته‌اند.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=55384

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0