بازتاب نیوز

پیش‌رفت در روند صلح؛ زمان و مکان احتمالی مذاکرات بین‌الافغانی مشخص شده است

١٣ جوزا ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

گفت‌وگوی مایک پمپئو با سران حکومت روی تعیین زمان برگزاری گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، روند آماده‌گی‌ها برای آغاز این مذاکرات را به مراحل نهایی رسانیده است. یک منبع آگاه از این گفت‌وگوها به روزنامه ۸صبح می‌گوید که در این گفت‌وگو، ۲۶ جوزا به عنوان زمان احتمالی آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تعیین شده است. به گفته این منبع، حکومت از میان چندین گزینه برای میزبانی این مذاکرات، اوزبیکستان و آلمان را ترجیح داده، اما قرار است روی تعیین مکان دقیق آن با گروه طالبان گفت‌وگو کند. هم‌چنان قرار است همه پنج هزار زندانی گروه طالبان پیش از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی از زندان‌ها آزاد شوند و در جریان مذاکرات نیز «آتش‌بس اعلام ناشده» میان دو طرف برقرار خواهد شد. این در حالی است که منابع احتمال می‌دهند دو طرف روی گزارش تازه سازمان ملل متحد که در مورد ادامه حمایت طالبان از شبکه القاعده به نشر رسیده نیز بحث و گفت‌وگو کنند که می‌تواند به تأخیر مذاکرات منجر شود.

گفت‌وگوی محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا به تصامیم اساسی پیرامون آغاز مذاکرات بین‌الافغانی منتج شده است. پیش‌تر ارگ ریاست جمهوری گفته بود که در این گفت‌وگو، روی زمان و مکان برگزاری نشست بین‌الافغانی بحث شده، اما جزئیات در این مورد ارایه نکرده بود. اکنون یک منبع معتبر می‌گوید که در این گفت‌وگو، ۲۶ جوزا به عنوان زمان نهایی مذاکرات بین‌الافغانی تعیین شده، اما احتمال دارد مواردی میان حکومت و گروه طالبان سبب شود که این روند بیش‌تر به تأخیر بیفتد. این منبع افزود که از میان گزینه‌های میزبانی برای مذاکرات بین‌الافغانی، حکومت اوزبیکستان و آلمان را ترجیح داده، اما شماری نیز بر برگزاری آن در ناروی اصرار کرده‌اند. گفتنی است که آلمان، قطر، اوزبیکستان، اندونیزیا و ناروی به عنوان گزینه‌های میزبانی از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی مطرح شده و سران این کشورها برای میزبانی از این گفت‌وگوها اعلام آماده‌گی کرده‌اند.

در این گفت‌وگو هم‌چنان روی چالش‌های فرا راه این روند نیز صحبت شده است. این منبع تصریح می‌کند که حکومت حاضر شده است همه زندانیان گروه طالبان را پیش از آغاز این مذاکرات از زندان آزاد کند. هم‌زمان با این، فیصله شده است که طرح «آتش‌بس اعلام ناشده» جایگزین «کاهش خشونت‌ها» در جریان مذاکرات بین‌الافغانی شده و دو طرف از خشونت‌ در جریان گفت‌وگوها جلوگیری کنند. هرچند مقامات در ارگ ریاست جمهوری، شورای عالی مصالحه ملی و وزارت دولت در امور صلح (که در حال حاضر دارالانشای شورای عالی مصالحه ملی است) در این مورد جزییات رسمی ارایه نمی‌کنند،‌ اما ارگ ریاست جمهوری و زلمی خلیلزاد،‌ فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پیش از این بحث روی زمان و مکان مذاکرات بین‌الافغانی را تأیید کرده بودند.

این در حالی است که طالبان نیز بر پیش‌رفت‌ها در این روند تأکید دارند. این گروه هرچند بحث روی تعیین محل برگزاری گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را چالش‌زا توصیف کرده، اما می‌گوید که تا زمان پایان نیافتن کامل تبادله زندانیان و رهایی همه زندانیان طالب، وارد این مذاکرات نخواهد شد. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که گروه طالبان به آغاز مذاکرات بین‌الافغانی متعهد بوده و تلاش می‌کند که شرایط را برای آغاز این گفت‌گوها فراهم کند. وی افزود که رهایی زندانیان در صدر شرایط طالبان قرار دارد و نیاز است تا این روند پیش از مذاکرات بین‌الافغانی تکمیل شود. به گفته سخنگوی گروه طالبان، شماری زیاد از کشورها به میزبانی از مذاکرات بین‌الافغانی علاقه نشان داده‌اند و با توجه به مراحل مختلف در این مذاکرات، احتمال دارد که مکان برگزاری آن رد و بدل شود. با این حال،‌ ذبیح‌الله مجاهد صحبت روی مکان برگزاری این گفت‌وگوها را در حال حاضر پیش از وقت می‌داند.

رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رییش شورای عالی مصالحه عصر روز دوشنبه، دوازدهم جوزا با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا در مورد محل برگزاری گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صحبت کردند. در اعلامیه‌ای که ارگ ریاست جمهوری نشر کرد، آمده است که رییس جمهور غنی نقشه راه حکومت را برای دست‌یابی به صلح و ثبات دایمی تشریح کرده و از امریکا خواسته است که برای رسیدن به هدف مشترک کابل و واشنگتن، باید تیم‌های دو طرف روی فراهم کردن زمینه اجرای این نقشه حکومت کار کنند. در این گفت‌وگو هم‌چنان روی رهایی زندانیان و محل مذاکرات صحبت شده، اما ارگ در مورد زمان و مکان برگزاری این مذاکرات جزئیات نداد. سران حکومت در گفت‌وگو با پمپئو علاوه بر این روی راهکار «آتش‌بس اعلام ناشده» که قواعد بازی در آن مشخص شود، تأکید کرده است.

زلمی خلیلزاد، ‌فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیز روز دوشنبه، دوازدهم جوزا در صحبت با جمعی از خبرنگاران گفته است که گفت‌وگوها در مورد شروع مذاکرات بین‌الافغانی، زمان و محل برگزاری آن شروع می‌شود. وی تصریح کرده بود که چندین کشور برای میزبانی از گفت‌وگوهای صلح افغانستان اعلام آماده‌گی کرده، اما به گفته وی، توافق نهایی در این مورد به دولت و طالبان بر می‌گردد. هم‌زمان با این پیش‌رفت‌ها،‌ کمیسیون حقوق بشر افغانستان چهار راهکار را برای مشارکت مستقیم مردم، به‌ویژه قربانیان جنگ، در مذاکرات بین‌الافغانی به طرف‌های مذاکره کننده پیشنهاد کرده است. ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح در واکنش به این پیشنهاد می‌گوید که آنان طرح کمیسیون مستقل حقوق بشر را مطالعه کرده و اقدامات لازم در این مورد را انجام خواهند داد. پیش‌تر، عبدالسلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح در گفت‌وگو با شماری از بازمانده‌گان قربانیان جنگ گفته بود که حضور مستقیم نماینده‌گان متضرران و قربانیان جنگ را در روند صلح تسهیل می‌کند. وی هم‌چنان تصریح کرده بود که در نظر دارد ویب‌سایتی را برای ثبت آمار و ارقام دقیق متضرران و قربانیان جنگ راه‌اندازی کرده و معلومات کامل در این مورد را جمع‌آوری کند.

طرف‌های گفت‌وگوکننده در حالی از پیش‌رفت‌ها برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی پرده بر می‌دارند که سازمان ملل متحد با نشر یک گزارش گفته است، طالبان ارتباط شان با شبکه القاعده در کشور را با وجود امضای توافق‌نامه صلح با امریکا ادامه داده‌اند. در این گزارش آمده است که شبکه القاعده در حال حاضر در ۱۲ ولایت فعالیت داشته و شمار جنگ‌جویان القاعده به ۴۰۰ تا ۶۰۰ نفر می‌رسد. در گزارش سازمان ملل متحد تصریح شده که گروه طالبان حتا در جریان گفت‌وگوها با امریکا از شبکه القاعده مشورت گرفته و به آنان در مورد احترام به ارتباط تاریخی با این گروه ضمانت داده است. این در حالی است که منابع معتبر به ۸صبح می‌گویند که احتمال دارد طرف‌های درگیر پیش از آغاز مذاکره در مورد گزارش سازمان ملل متحد بحث و گفت‌گو کند و در این صورت، احتمال تأخیر در مذاکرات بین‌الافغانی نیز مطرح است. طالبان اما این گزارش ملل متحد را رد کرده و آن را «اظهارات نادرست و عقده‌مندانه» خوانده است.

گفتنی است که در ادامه تبادله زندانیان حکومت و طالبان، تاکنون حدود دو هزار و ۷۱۰ زندانی طالب پس از امضای توافق‌نامه صلح طالبان با امریکا در قطر، از زندان‌های حکومتی آزاد شده است. طالبان نیز تصریح کرده‌ند که ۴۲۰ عضو نیروهای امنیتی تاکنون از زندان‌های این گروه آزاد شده است. با این حال، گروه طالبان گفته‌اند که حکومت تنها دو هزار و ۲۸۴ زندانی وابسته به این گروه را پس از امضای توافق‌نامه با امریکا از زندان آزاد کرده است که در مقایسه با آمارهای ارایه شده از سوی حکومت،‌ تفاوت چشم‌گیری را نشان می‌دهد. شورای امنیت ملی اما هنوز در مورد این ادعای طالبان و تفاوت آمارها چیزی نگفته است. گفتنی است که بر اساس توافق‌نامه سیاسی امریکا و طالبان در قطر، گروه طالبان خواستار رهایی پنج هزار زندانی‌شان پیش از آغاز مذاکرات افغانی شدند، اما حکومت تصریح کرده بود که بخشی از این زندانیان در جریان مذاکرات بین‌الافغانی از زندان آزاد خواهد شد.

لینک اصلی: https://8am.af/progress-in-the-peace-process-the-possible-time-and-place-of-the-afghan-afghan-talks-have-been-determined/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0