بازتاب نیوز

رئیس‌ جمهور غنی به پیکر شهید مولوی محمد ایاز نیازی، ادای احترام نمود

١٤ جوزا ١٣٩٩ ریاست جمهوری افغانستان

محمد اشرف غنی رئیس‌ جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر امروز طی مراسمی به پیکر دوکتور محمد ایاز نیازی امام و خطیب مسجد جامع وزیر محمد اکبرخان که روز گذشته در حملۀ تروریستی به این مسجد، به شهادت رسید، ادای احترام کرد.

رئیس ‌جمهور غنی در شفاخانه شهید محمد داوود خان، ضمن اتحاف دعا به روح شهید مولوی محمد ایاز نیازی، گفت که امروز تمام علمای کرام، جامعه اکادمیک به ویژه پوهنتون کابل و نمازگزاران مسجد وزیر محمد اکبرخان که سال ها شاگردان و مقتدیان مولوی نیازی بوده اند، سوگوار و در غم و اندوه مشترک قرار دارند.

رئیس جمهور، شهید دوکتور محمد ایاز نیازی را یکی از علمای روشنگر و مبلغین مشهور کشور خواند و گفت که موصوف در اثر حملۀ شوم کسانی که نه از احکام دین مبین اسلام آگاهی دارند و نه عرف و دستور جامعه و حقوق افراد را می دانند، به شهادت رسید.

رئیس جمهور غنی یکبار دیگر به خانواده و دوستان شهید مولوی نیازی و جامعه اکادمیک کشور تسلیت گفت و افزود که امروز تاکید اساسی ما روی صلح و دورکردن خشونت به صورت بنیادی است.

وی بالای طالبان صدا زد و گفت: آتش بس را که در زمان عید سعید فطر که موجب خشنودی مردم شد، ادامه داده و خود را از حرکات افراطی جدا سازید، تا به زودی مذاکرات صلح آغار گردد.

همچنان رئیس جمهور از علمای کرام دین خواست تا در یک صف واحد برای تامین صلح و ثبات در افغانستان کار کنند. وی افزود که بهترین نوع احترام گذاشتن به شهید استاد محمد ایاز نیازی این است که صلح و ارزش های دین مبین اسلام و قانون اساسی عملی گردد.

رئیس جمهور غنی با بیان اینکه در چوکات قانون اساسی همه ما با پذیرش همدیگر، همبستگی و همزیستی به نتیجه می رسیم، گفت که امر تحقیقات حادثه شهادت مولوی نیازی را صادر کرده ام و عاملین این رویداد شنیع مانند گروه داعش و دیگران که فجایع را مرتکب شدند و دستگیر گردیدند، این ها نیز دستگیر خواهند شد و به جزای اعمال شوم شان می رسند.

سپس مولوی عبدالحکیم منیب سرپرست وزارت، ارشاد، حج و اوقاف به نمایندگی از علما صحبت کرد و ضمن اتحاف دعا به روح مولوی محمد ایاز نیازی، از غمشریکی رئیس جمهور و توجه اش به علمای کرام دین و قشر روحانی جامعه، ابراز امتنان نمود.#

لینک اصلی: https://president.gov.af/da/?p=25222

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از ریاست جمهوری افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0