بازتاب نیوز

انتقاد شهروندان از 'کم‌کاری' نهادهای امنیتی در تأمین امنیت مسجدها

١٤ جوزا ١٣٩٩ طلوع نیوز

چگونگی انفجار در مسجد وزیر محمد اکبرخان شهر کابل با انتقادهایی روبه‌رو شده‌است.

این انفجار شام روز گذشته در داخل مسجد رخ داد و در آن محمد ایاز نیازی، خطیب این مسجد و یک نمازگزار دیگر جان باختند و هشت تن دیگر زخمی شده‌اند.

ده‌ها تن از شهروندان کشور در اعتراض به این رویداد، امروز چهارشنبه به این مسجد گردآمده بودند. آنان نهادهای امنیتی را در تامین امنیت و جلوگیری از حمله‌های "هدفمند" به ناکامی متهم می‌سازند.

آنان می‌گویند که مقام‌های امنیتی پس از این‌گونه حمله‌ها باید از مقام‌های شان کنار بروند.

فقیر محمد که شام روز گذشته برای ادای نماز به مسجد وزیر اکبرخان رفته بود، می‌گوید که شدت انفجار بسیار زیاد بود: «دیدم که داکتر صاحب نیازی به زمین افتاده‌است؛ بسیار  مایوس شدم، همه توان از من رفت.»

بشیر ابراهیمی، معترض دیگر نیز بیان داشت: «ارگان‌های امنیتی چه می‌کنند؟ بیایید فرد فرد مارا بکشید که بدانیم این وطن جای امن برای ما نیست.»

باشنده‌گان شهر کابل می‌پرسند که چگونه ممکن است هراس‌افگنان این‌گونه رویدادها را در یکی از بخش‌های امن شهر کابل راه اندازی کنند؟

طاهرخان، باشندۀ کابل بیان داشت: «شما چگونه مسؤولین استید؟ خجالت بکشید. بمیرید. لعنت بر تمام شما؛ از وزیر تان گرفته تا پایانتر تان.»

نور رحمان، باشندۀ دیگر کابل نیز افزود: «وزیر داخله می‌گوید در هرجای که یک قدرتمند ترور شد، آمر حوزه را بندی می‌کنم و به سارنوالی معرفی می‌کنم؛ چرا حالا آمر حوزه دهم را به لوی سارنوالی معرفی نمی‌کند؟»

پیش از این، نامزد وزیر امور داخله گفته‎است که در بخش‌هایی از هر حوزه پولیس که با به کارگیری از موترسایکل حمله شود، آمر آن حوزه برکنار خواهد شد.

طارق آرین، سخن‌گوی وزارت داخله می‌گوید که این تصمیم دربارۀ حمله‌هایی است که با به‌کارگیری از موترسایکل انجام می‌شوند: «به‌خاطر ترورهای فردی ما آن اعلامیه را داده بودیم. در صورتی‌که با موترسایکل منسوبین امنیتی ترور می‌شوند - در یکی از حوزه‌ها - این تعهد رهبری است که آمر آن حوزه برکنار می‌شود.»

در همین حال، شماری از نماینده‌گان مجلس نیز نهادهای امنیتی را در جلوگیری از حمله‌های هراس‌افگنانه به ناکامی متهم می‌سازند.

ضیایفتلی، عضو مجلس نماینده‌گان بیان داشت: «این ضعف نهادهای امنیتی ما و ضعف مدیریتی وزارت داخله ماست که به همه معلوم است.»

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/انتقاد-شهروندان-از-کم‌کاری-نهادهای-امنیتی-در-تأمین-امنیت-مسجدها

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0