بازتاب نیوز

افزایش قربانیان کرونا؛ کورگنان: روزهای پرکاری داریم

١٤ جوزا ١٣٩٩ طلوع نیوز

همزمان با افزایش بیماران کوویدنزده در افغانستان، شمار جان‌باخته‌گان این بیماری نیز افزایش را نشان می‌دهد.

آمارهای رسمی وزارت صحت نشان می‌دهد که تا کنون ۲۹۴ تن در افغانستان در نتیجۀ بیماری کوویدنزده جان باخته‌اند؛ اما شهروندان کشور و گورکنان در قبرستان‌های کابل می‌گویند که این شمار جان باخته‌گان به مراتب بلندتر است.

آنان می‌گویند که بسیاری مردم که به بیماری کوویدنزده مبتلا می‌شوند به مرکزهای بهداشتی مراجعه نمی‌کنند و نیز قربانیان را بدلایلی افشا نمی‌کنند.

به گفتۀ گورکنان در شهدای صالحین کابل، برخلاف گذشته، این روزها از صبح با شام مصروف گورکنی استند.

استاد عزیز می‌گوید که از سی سال بدینسو در این گورستان گور می‌کند، اما هیچ‌گاهی اینقدر مصروف کار نبوده‌است: «در هر ادیره سه نفر ما کار می‌کنند. از صبح تا شام مصروف قبر کنی هستیم.»

استاد سلام، گورکن دیگر در شهدای صالحین نیز افزود: «پیش از گسترش کرونا کار ما کم بود، اما از ماه رمضان بدینسو روزانه تا هفت قبر می‌کنیم.»

بربنیاد آمارهای وزارت صحت‌عامه در بیست و چهار ساعت گذشته ۲۴بیمار کوویدنزده در کشور جان باخته‌اند.

در روزهای اخیر شبکه‌های اجتماعی نیز پر از پیام‌های فاتحه استند؛ علت بیشترین مرگ‌هایی که در این صفحه‌ها گذاشته می‌شوند، روشن نیست.

رومل فهیم، یک از کاربران شبکه‌های اجتماعی است. او می‌گوید که در روزهای اخیر هر باری که فسبوکش را باز می‌کند با یک پیام درگذشت روبه‌رو می‌شود: «وقتی‌که صبح از خواب بیدار می‌شوم و به شبکه‌‎های اجتماعی سر می‌زنم همرا با سه یا چهار خبر فوتی روبه‌رو می‌شوم و این واقعأ نگران کننده است.»

گوهرخان، باشندۀ کابل نیز بیان داشت: «مریض‌های کرونایی و غیره را می‌‎آورند و در شهدای صالحین دفن می‌کنند. حکومت باید یک جای مشخص را برای جان باخته‌گان کرونا در نظر بگیرد.»

شمار قربانیان ویروس کرونا پس از برداشته‌شدن قرنطین در شهرهای افغانستان یک جهش چشم‌گیری داشته‌است.

وزارت صحت‌عامه هشدار می‌دهد که اگر فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت نشود و مردم توصیه‌های بهداشتی را رعایت نکنند، شیوع ویروس کرونا گسترده‌تر خواهد شد.

لینک اصلی: https://tolonews.com/index.php/fa/health/افزایش-قربانیان-کرونا؛-کورگنان-روزهای-پرکاری-داریم

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0