بازتاب نیوز

تلاش یک سرمایه گذار کندهاری برای ترویج کشت توت زمینی

١٥ جوزا ١٣٩٩ طلوع نیوز

یک سرمایه گذاربا کشت توت زمینی ازنوع ایتالیایی در ولایت کندهارتلاش دارد کشت توت زمینی را دراین ولایت ترویج کند.

مسوولان ریاست زراعت وآبیاری درکندهارمی‌گویند که آب وهوای کندهار برای کشت توت زمینی مناسب است وآنان تلاش دارند دراین بخش سرمایه‌گذاری‌های بیشتری را تشویق کنند.

این سرمایه‌گذاری می‌گوید که برای نخستین بارنوع از نهال‌های کوچک توت زمینی را از ایتالیا وارد ودر سبزخانۀ که ۶۰۰ متر مساحت دارد، کاشته است که با گذشتن زمان اندک اکنون آماده حاصل‌برداری است.

سمیع‌الله آغا، صاحب سبزخانه درولایت کندهار می‌گوید که:" من گذشته ازاین سبزخانه درشماری ازکشت زارها بیرون از سبزخانه درکندهارنیز توت زمینی کاشته ام که نتیجه مناسب داده‌است."

ازسویی هم شماری از باشنده‌گان ولایت کندهارمی‌گویند که بازار برای توت زمینی دراین ولایت مناسب است.

سمیع‌الله، باشندۀ ولایت کندهار می‌گوید که:" اگر روزانه تا دوصد کیلوگرام هم به بازارها عرضه کنند با بهای مناسب بفروش میرسند."

درهمین حال مسوولان ریاست زراعت وآبیاری ولایت کندهارمی‌گویند که نوع نهال‌های توت زمینی ایتالیایی دو برابرنهال‌های توت زمینی داخلی حاصلات میدهد.

حفیظ سعیدی، رییس زراعت وآبیاری ولایت کندهار می‌گوید که:" واقعأ این یک فراورده بسیارمفید وگرانبها است که درحال حاضر در بازارها کندهار و دیگر ولایت‌ها متقاضیان زیادی دارد، ما تلاش داریم که بیشترکشت توت زمینی را در ولایت کندهار ترویج کنیم."

توت زمینی ازمیوه‌های گرانبها درجهان است شماری از آگاهان بخش کشاورزی می‌گویند که کشت و برداشت این میوه درکندهار می‌تواند بدیل مناسب برای کشت کوکنارمحسوب شود.

لینک اصلی: https://tolonews.com/index.php/fa/business/تلاش-یک-سرمایه-گذار-کندهاری-برای-ترویج-کشت-توت-زمینی

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading