بازتاب نیوز

اعتراض زندانیان در بازداشتگاه‌های کابل و لوگر

١٥ جوزا ١٣٩٩ طلوع نیوز

در چند روز اخیر، شماری از متهمان و بازداشت‌شده‌گان در بازداشتگاه ولایت کابل و نیز در زندان لوگر در اعتراض به آنچه‌که بررسی نشدن پرونده‌های شان می‌گویند، اعتراض کرده‌اند.

در تصویرهایی‌که از این اعتراض‌ها در دست استند، دیده می‌شود که این متهمان و بازداشت شده‌گان، دهن‌های شان را با سیخ‌ها سوراخ کرده‌اند.

در این تصویرها یکی از بازداشت‌شده‌گان در بازداشتگاه کابل می‌گوید: «یک‌سال، یک‌ونیم‌سال الی دوسال، این‌طور نفر هم است که همین‌جا تیر کرده، محکمه‌اش نشده، بی‌سرنوشت است.»

بازداشتی دیگر در بازداشتگاه کابل نیز می‌افزاید: «اگر رییس‌جمهور می‌شنود، اگر وزیر داخله می‌شنود، قاضی می‌شنود، سارنوال می‌شنود، اینه ببینید! بعد از این، بندی‌ها تلف می‌شوند، ضایع می‌شوند.»

این متهمان و بازداشت‌شده‌گان می‌گویند که از مدت‌ها از بازداشت به‌سر می‌برند اما پرونده‌های آنان تاکنون بررسی نشده‌اند.

در تصویرهایی که از اعتراض بازداشت‌شده‌گان از زندان لوگر رسیده‌اند، یکی از این معترضان می‌گوید: «خواست ما قانونی است، حق خود ماست، ما حق خود را می‌خواهیم!»  

بازداشتی دیگر در زندان لوگر نیز می‌افزاید: «برای سارنوال و قاضی، زمینه فساد اداری را برابر کرده‌اند. یک نفر مشمول فرمان می‌شود، دیگری نمی‌شود، یکی می‌شود، دیگری نمی‌شود، کسی که پول بدهد برایش فرمان است، کسی که ندهد برایش فرمان نیست. پس خواست ما از رییس‌جمهور همین است که با یک فرمان عمومی همه را آزاد کند.»

مقام‌های محلی نیز، این ماجرا را در زندان لوگر تأیید می‌کنند و شمار اعتراض‌کننده‌گان را در این زندان، بیست و پنج تن می‌گویند.

محمد اجمل شاه‌پور، والی لوگر گفت: «کسانی که سرشان حداقل بیست‌سال حبس آمده، اما خواست این را داشتند که باید در جمع رهایی کسانی که در جمع طالبان رها می‌شوند، در جمع اعضای حزب اسلامی رها می‌شوند، این‌ها می‌خواستند که در آن جمع باشند که در این مساله، هم محاکم این اجازه را نمی‌داد برای ما و هم قانون این اجازه را نمی‌داد.»

در این میان، ادارۀ تنظیم امور زندان‌ها امروز پنج‌شنبه گفت که به این اعتراض‌ها - هم در لوگر و هم در کابل - پایان داده‌است.

فرهاد بایانی، سخن‌گوی ادارۀ تنظیم امور زندان‌ها اظهار داشت: «از بیست‌وچهار ساعت به این طرف، این متهمین و توقیف‌شده‌های کابل و لوگر عملاً اعتصاب خود را خاتمه داده‌اند و سارنوالان موظف به دوسیه‌های این‌ها در حال رسیده‌گی استند.»

این اعتراض‌ها پس از آن صورت می‌گیرند که در هفته‌های اخیر، دسته‌هایی از زندانیان طالبان و حزب اسلامی گلبدین حکمتیار با فرمان‌های حکومتی آزاد شده‌اند - رویدادهایی که در شماری از زندان‌ها و بازداشت‌گاه‌های کشور با اعتراض‌هایی در پیوند با آنچه که چرایی رسیده‌گی نشدن به پرونده‌های زندانیان دیگر گفته می‌شود همراه شده‌اند.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/اعتراض-زندانیان-در-بازداشتگاه‌های-کابل-و-لوگر

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0