بازتاب نیوز

تأکید سفارت‌های غربی بر حضور معنادار زنان در روند صلح

١٥ جوزا ١٣٩٩ طلوع نیوز

هیئت اتحادیه اروپا، سفارت‌های استرالیا، دنمارک، آلمان، هالند، ناروی، سویدن و انگلستان در افغانستان در یک اعلامیۀ مشترک خواهان حضور معنادار زنان در روند صلح افغانستان شده‌اند.

در این اعلامیه مشترک آمده‌است که توافق‌های صلحی‌که در آن زنان حضور داشته‌اند دوام و موفقیت بیشتر داشته‌اند: «اکنون نیاز است تا جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان هردو بر مشارکت معنادار         زنان در این مذاکرات اصرار ورزند.»

در بخشی دیگر این اعلامیه آمده‌است: «جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان باید زنان را در همه ابعاد روند صلح به‌شمول شورای رهبری، تیم‌های مذاکراتی، شوراهای مشورتی و تیم‌های فنی و مشورتی دخیل سازند. ما از از هر دو طرف می‌خواهیم تا تلاش‌های شان را برای گزینش تعداد بیشتری از زنان واجد شرایط در این ساختارهای صلح دوچند سازند.»

این در حالی‌ است که پیش از این، حبیبه سرابی، عضو هیئت گفت‌وگو کننده صلح حکومت با طالبان انتقاد کرده بود که در شورای عالی مصالحه ملی هیچ زنی حضور ندارد.

این کشورها، از ایجاد شورای عالی مصالحه ملی استقبال کرده‌اند و خواستار مشخص شدن تاریخ آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان شده‌اند.

این در حالی است که عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی امروز در دیدارش با اعضای کمیسیون مستقل حقوق‌بشر گفته‌‎است که قرار است به‌زودی گفت‌وگوهای صلح آغاز شوند.

او هم‌چنان گفته‌است که سهم زنان و دیگر اقشار جامعه در روندهای صلح درنظر گرفته خواهد شد و نیز با دستاورهای نزده سال گذشته معامله نخواهد شد.

لینک اصلی: https://tolonews.com/index.php/fa/afghanistan/تأکید-سفارت‌های-غزبی-بر-حضور-معنادار-زنان-در-روند-صلح

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0