بازتاب نیوز

موافقت غنی با انجام نشست بین‌الافغانی در دوحه؛ تشدید خشونت توسط طالبان

٢٥ جوزا ١٣٩٩ یورو نیوز

همزمان با حصول توافق اولیه میان دولت افغانستان و قطر برای میزبانی نخستین دور نشست بین‌الافغانی، شورای امنیت ملی این کشور از تشدید خشونت‌ها توسط طالبان علیه نیروهای نظامی و غیرنظامیان افغانستانی خبر داد.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی، روز یک‌شنبه در جریان یک نشست خبری گفت که طالبان نه تنها خشونت را کاهش نداده‌ا‌ند بلکه آن را افزایش داده‌‌اند؛ رخدادی که به تعبیر او می‌تواند به روند صلح در افغانستان آسیب برساند.

آقای فیصل توضیح داد که طالبان در یک هفته اخیر در ۲۹ ولایت ۲۲۲ حمله را علیه نیروهای دولتی افغانستان انجام داده‌‌اند که در جریان این حملات ۴۲۲ تن از نیروهای دولتی کشته یا زخمی شده‌اند.

خبرگزاری افق همچنین با انتشار گزارش روز شنبه این شورا اعلام کرد که نیروهای طالبان در دو هفته‌ گذشته ۸۹ غیرنظامی را در ۲۹ ولایت کشته و ۱۵۰ غیر نظامی دیگر را زخمی کرده‌اند.

البته طالبان آمار شورای امنیت ملی افغانستان را زیر سوال برده‌اند و گزارش این شورا را نیز رد کرده‌اند.

این در حالی است که محمداشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان روز یک‌شنبه در دیدار با فرستاده ویژه قطر در امور صلح افغانستان، با میزبانی اولین نشست بین‌الافغانی توسط دوحه موافقت کرد.

نخستین نشست موسوم به گفتگوهای موسوم به بین‌الافغانی بین نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان قرار است تا دو هفته دیگر و پیش از پایان ماه ژوئن در دوحه برگزار شود.

بر پایه توافقنامه صلح میان آمریکا و گروه طالبان که در ۲۹ فوریه گذشته در دوحه به امضای د وطرف رسید، مقرر شد که پیش از آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی، پنج هزار زندانی گروه طالبان و یک هزار زندانی نیروهای امنیتی افغانستان نزد طالبان آزاد شوند.

دولت افغانستان اعلام کرده که تاکنون سه هزار زندانی طالبان را آزاد کرده و دو هزار تن دیگر را نیز به زودی آزاد خواهند کرد.

با این حال طالبان معتقد است که آمار زندانیان آزاد شده توسط دولت افغانستان کمتر از میزان واقعی است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

لینک اصلی: https://per.euronews.com/2020/06/14/afghanistan-peace-talk-taliban-intensify-violence

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از یورو نیوز

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0