بازتاب نیوز

خلیل‌زاد دور تازه‌ی سفرهای منطقه‌یی‌اش در پیوند به صلح افغانستان را آغاز کرد

٩ سرطان ١٣٩٩ خبر تلویزیون یک

وزارت خارجه‌ی امریکا گفته است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان دور تازه‌ی از سفرهایش به قطر، پاکستان و ازبیکستان را در پیوند به روند صلح افغانستان آغاز کرده است.

وزارت خارجه‌ی امریکا شام روز گذشته در اعلامیه‌یی نگاشته است که این دور سفر آقای خلیل‌زاد روز یکشنبه به دوحه آغاز شده و سپس به اسلام‌آباد و تاشکند خواهد رفت.

بربنیاد این اعلامیه، آقای خلیل‌زاد در این سفر خواستار پشتیبانی این کشورها از روند صلح افغانستان و تاکید بر کاهش خشونت و آزادی به موقع زندانیان دو طرف پیش از گفتگوهای میان‌افغانان خواهد شد.

با این حال، ظاهرن کابل شامل این دور سفر خلیل‌زاد نیست.

در اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا آمده است که خلیل‌زاد و تیم همراهش با توجه به چالش‌های سفر در جریان بیماری همه‌گیر کووید - ۱۹ با مقام‌های افغان از طریق «ویدیوکنفرانس» گفتگو خواهند کرد.

وزارت دولت در امور صلح نیز انتظار دارد که تلاش‌های آقای خلیل‌زاد زمینه را برای آغاز گفگوهای میان افغانان فراهم کند.

در همین حال، شماری از عضوهای مجلس نمایندگان می‌گویند که تلاش‌های امریکا هیچ پیشرفتی در روند صلح نداشته است.

اقبال صافی، یکی از عضوهای مجلس نمایندگان تاکید می‌کند که خشونت‌ها در کشور هر روز افزایش می‌باید و طالبان با رهایی زندانیان شان در پی امتیار گیری اند.

سفر خلیل زاد به منظقه در حالی صورت می‌گیرد که براساس آمار دفتر شورای امنیت ملی افغانستان جنگجویان گروه طالبان دست‌کم در سه هفته‌ی پسین صدها نظامی کشور را کشته و صدها نظامی دیگر را زخمی کرده‌اند.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/42387-2020-06-29-09-57-43

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0