بازتاب نیوز

در انفجاری در ولسوالی سنگین هلمند دست‌کم ۲۳ غیر نظامی کشته شدند

٩ سرطان ١٣٩٩ بی بی سی

مقام‌های محلی ولایت هلمند در جنوب افغانستان تایید کرده‌اند که در انفجاری در ولسوالی سنگین این ولایت دست‌کم ۲۳ غیر نظامی کشته و ۱۵ نفر زخمی شده‌اند.

دفتر والی هلمند در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته است که این انفجار حوالی ساعت ۹ صبح امروز (دوشنبه نهم سرطان/ تیر) در باراز ولسوالی سنگین توسط یک خودرو بمبگذاری شده و پرتاب چهار موشک صورت گرفته است.

به گفته دفتر والی هلمند انفجار در "زور بازار" ولسوالی "سنگین" رخداده است. مقامات گفته‌اند که ابتدا چهار موشک در این محل اصابت کرد و بعد یک خودرو بمبگذاری شده نیز در محل منفجر شده است. براساس اطلاعات اولیه دو عضو گروه طالبان نیز در این رویداد کشته شده‌اند.

شماری از مردم محل به بی‌بی‌سی گفته‌اند که این انفجار‌ها به دلیل فرود خمپاره که توسط نیروهای دولتی شلیک شده، روی داده است.

تاکنون اما دولت و طالبان یک دیگر را عامل این انفجارها می‌خوانند.

دفتر والی هملند گفته که نیروهای امنیتی افغان در این حمله دست نداشته و ادعای طالبان را که این حمله توسط آنان انجام شده، بی‌اساس و تبلیغات خوانده است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز با ارسال خبرنامه‌ای در این مورد نوشته که قربانیان این انفجارها افراد غیر نظامی و بیشترشان کودکان بوده‌اند.

دولت افغانستان در این خبرنامه از طالبان خواسته که از جنگ و خشونت دست بکشند و خواست مردم افغانستان را که ختم جنگ و آغاز مذاکرات است، بپذیرند.

ولسوالی سنگین ولایت هملند چندین بار میان نیروهای دولتی افغانستان و طالبان دست بدست شده است. این ولسوالی در سال ۱۳۹۶ به دست طالبان افتاد و اکنون مرکز آن زیر کنترل طالبان است. نیروهای دولتی در این ولسوالی فقط یک پایگاه نظامی دارد.

لینک اصلی: https://www.bbc.com/persian/afghanistan-53223024

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0