بازتاب نیوز

آرمان ملی: چرا مافیای اقتصادی نفرت قومی را دامن می‌زند

١٠ سرطان ١٣٩٩ رادیو اروپای آزاد

روزنامه‌های چاپ امروز سه‌شنبه کابل موضوعات مختلف را مورد بحث قرار داده اند.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود با عنوان "چرا مافیای اقتصادی نفرت قومی را دامن می‌زند؟" نوشته که یکی از بدبختی‌های جاری در کشور، نفرت قومی است که بیشتر در نهادهای دولتی بیداد می‌کند.

روزنامه افزوده که چند سال پیش مرض قومی و زبانی تنها تعدادی از افراد را مبتلا کرده بود و زمانی که به یک نهاد دولتی وارد می‌شدید، پس از گذشت چند روز درک می‌کردید که فلان کارمند بیمار است و نیاز به درمان دارد.

روزنامه با لحن طعنه‌آمیزی افزوده که امروز از "برکت دموکراسی و رهبران ملی که در رأس قدرت سیاسی قرار گرفته‌اند"، نفرت قومی و زبانی در تمام نهادهای دولتی بیداد می‌کند و حتی به قول نویسنده، وانمود کرده‌اند که باید نهادها و ادارات اقتصادی به کدام قوم تعلق داشته باشد.

آرمان ملی فساد در ادارات وزارت مالیه، بانک‌ها و گمرکات را ناشی از همین فکر و اندیشه قومی و زبانی دانسته است.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود به بررسی آغاز سفر تاره زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان، پرداخته و نوشته که دور تازه سفرهای آقای خلیل‌زاد برای تسهیل مذاکرات صلح در زمانی صورت گرفته که مرحله تازه‌ای از خشونت‌ها در آستانه مذاکرات صلح آغاز شده است.

به نوشته روزنامه، وزارت خارجه امریکا در اعلامیه‌ای نوشته است که نماینده ویژه این وزارت در امور صلح افغانستان، قرار است به قطر، پاکستان و ازبیکستان سفر کند.

روزنامه به نقل از اعلامیه نوشته که زلمی خلیل‌زاد و هیئت همراهش به دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا به افغانستان سفر نخواهند کرد و از طریق کنفرانس ویدیویی با مقامات افغانستان صحبت خواهند کرد.

نویسنده افزوده انتظار می‌رفت که پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان، حملات طالبان کاهش یابد و حکومت نیز عملیات نظامی خود را کم کند، اما به نوشته هشت صبح، جنگ میان حکومت و طالبان قطع نشده است.

به باور نویسنده به نظر می‌رسد که بحث مذاکرات بین‌الافغانی زیر سایه جنگ و ناامنی‌ قرار گرفته است و احتمالاً دلیل شروع دور تازه سفرهای زلمی خلیل‌زاد نیز از سرگیری آماد‌گی و دعوت از حکومت و طالبان برای پی‌گیری جدی‌تر این بحث باشد.

  • اصلاح

روزنامه اصلاح گزارش تازه امریکا در مورد مبارزه با تروریزم را مورد بحث قرار داده و در سرمقاله خود با عنوان "موضع ناروشن امریکا در قبال پاکستان"، به نقل از این گزارش وزارت خارجه امریکا نوشته که پاکستان هنوز هم "لانه امن برای برخی گروه‌های تروریستی در منطقه" است.

به نوشته روزنامه، در این گزارش به برخی حقایقی در باره همکاری پاکستان با شبکه‌های تروریستی توضیح داده شده؛ چیزی که به نوشته روزنامه، بارها مردم و حکومت افغانستان بر آن تأکید کرده اند.

اما نویسنده این روزنامه دولتی افزوده که با وجود این همه، اما واکنش امریکا در برابر پاکستان ناروشن و مبهم است.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30697862.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0