بازتاب نیوز

پمپئو و ملا برادر روی تطبیق توافق‌نامه دوحه گفتگو کردند

١٠ سرطان ١٣٩٩ آژانس افغان خبر

ملاعبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا از طریق ویدیوکنفرانس در مورد خروج نیروهای خارجی براساس توافق‌نامه دوحه، آزادی زندانیان و مذاکرات داخلی گفتگو کرده‌است.

به گزارش افغان نیوز: سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر امروز (سه شنبه، ۱۰ سرطان) در صفحه توییترش نوشته‌است که در این گفتگو، در مورد خروج نیروهای خارجی براساس توافق‌نامه دوحه، آزادی زندانیان، مذاکرات داخلی افغانستان و کاهش سطح جنگ بحث شده‌است.

طالبان اواخر سال گذشته خورشیدی، با امریکا در دوحه قطر توافق‌نامه صلح امضا کردند.

براساس این توافق‌نامه، نیروهای خارجی طی ۱۳ ماه افغانستان را ترک می‌کنند و طالبان نیز وارد مذاکره با حکومت افغانستان می‌شوند.

در حالی‌که روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان ادامه دارد؛ اما تاکنون مذاکرات طالبان و حکومت آغاز نشده‌است. طبق توافق‌نامه، این مذاکرات باید در حال حاضر جریان می‌داشت؛ اما علت تاخیر در آغاز مذاکرات حکومت و طالبان، کندی در روند رهایی زندانیان دانسته می‌شود.

براساس توافق‌نامه صلح دوحه، پیش از آغاز مذاکرات بین الافغانی باید ۵ هزار زندانی طالبان در برابر رهایی هزار زندانی دولتی رها می‌شدند؛ اما تاکنون این روند تکمیل نشده‌است. هرچند که تاکنون، نزدیک به ۴ هزار زندانی طالبان از بند حکومت رها شده‌اند.

این درحالی است که زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان نیز به منظور جلب حمایت‌ها برای روند صلح؛ سفرهایش را به دوحه، اسلام آباد و تاشکند آغاز کرده است.

لینک اصلی: http://afghannews.af/پمپئو-و-ملا-برادر-روی-تطبیق-توافق‌نامه-دوحه-گفتگو-کردند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آژانس افغان خبر

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0