بازتاب نیوز

دیدار نماینده ویژه ایران با طالبان، گفت‌وگوی مایک پومپئو با ملابرادر

١٠ سرطان ١٣٩٩ بی بی سی

آقای طاهریان در دوحه با نمایندگان طالبان دیدار کرده است

طالبان اعلام کرده که محمد ابراهیم طاهریان، نماینده ویژه وزارت امور خارجه ایران به دوحه قطر رفته و با رهبران دفتر سیاسی طالبان دیدار کرده است. طالبان همچنین گفته که مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز با ملابرادر، معاون رهبر طالبان و رئیس دفتر طالبان در قطر ویدیویی گفتگو کرده است.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان، در قطر در یک رشته توییت‌ گفته که ملابرادر آخند، معاون گروه طالبان با محمد ابراهیم طاهریان در دوحه دیدار و درباره "مسایل مهاجرین و مرزهای دو کشور" گفتگو کرده ‌است.

او افزوده که دو طرف همچنین درباره "وضعیت کنونی افغانستان و مذاکرات بین‌الافغانی صلح" نیز گفتگو کرده‌اند و ملابرادر از آقای طاهریان خواسته "ایران با مهاجرین افغان رفتار اسلامی داشته باشد."

خبرگزاری تسنیم ایران نیز با اشاره به دیدار آقای طاهریان با نمایندگان طالبان نوشته که او در این سفر با رهبران دفتر سیاسی طالبان درباره دخالت نیروهای خارجی و مسائل مربوط به افغانستان گفت‌وگو کرده است.

به نوشته تسنیم، کاهش خشونت‌ها، آغاز مذاکرات بین‌الافغانی بدون دخالت نیروهای خارجی به ویژه آمریکا و مسائل پیرامون منافع مشترک دو کشور ایران و افغانستان از جمله موضوعاتی بوده است که در این دیدار میان دو‌ طرف مطرح و پیرامون آنها بحث شده است.

هیأت طالبان تاکنون چند بار از ایران دیدار کرده است. تهران بارها اعلام کرده که مقام‌های کابل از قبل درباره این دیدارها اطلاع داشتند. تمایل ایران به آوردن صلح در افغانستان دلیل این گفتگوها خوانده شده است. ولی در آخرین دیدار هیأت طالبان که در سنبله/ شهریور سال ۱۳۹۸ از تهران انجام شد، صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان از این رفتار تهران انتقاد کرد و گفت که "میزبانی ازین گروه،خلاف تمام اصول وروابط میان کشورهاست."

طالبان گفته که وزیر خارجه آمریکا نیز با ملابرادر ویدیویی گفتگو کرده است

گفتگوی پومپئو با ملا برادر

همچنین آقای شاهین افزوده که مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز روز گذشته با ملا برادر از طریق یک تماس ویدیویی گفتگو کرده است.

آقای شاهین نوشته که هر دو طرف روی اجرایی شدن موافقت‌نامه آمریکا و طالبان، خروج نیروهای خارجی و کاهش خشونت‌ها بحث کرده‌اند. سخنگوی دفتر طالبان در قطر افزوده که ملا برادر از وزیر خارجه آمریکا خواسته تا حاجی بشر را از زندان گوانتانامو رها کند.

از حاجی بشر نورزی به عنوان یکی از بزرگترین "قاچاقچیان هروئین" در جهان یاد می‌شود. او در سال ۲۰۰۵ به اتهام انتقال یک محموله به ارزش ۵۰ میلیون دلار هروئین به آمریکا در نیویورک بازداشت شد و بعدا به حبس ابد محکوم شد.

گفته می‌شود که حاجی بشر یکی از حامیان بزرگ گروه طالبان است.

لینک اصلی: https://www.bbc.com/persian/afghanistan-53231698

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0