بازتاب نیوز

کرونا در افغانستان؛ ۸۰ درصد کارخانه‌های تولیدی متوقف شده اند

١٠ سرطان ١٣٩٩ دويچه وله

به گفته اتاق صنایع و معادن افغانستان ۸۰ درصد کارخانه‌های تولیدی در این کشور به دلیل شیوع بیماری کرونا و مسدود بودن مرزهای افغانستان فعالیت شان را توقف داده اند که اگر دولت برای راه اندازی دوباره این کارخانه‌ها و سرمایه گذاران همکاری مالی نکند، آنان توان ادامه فعالیت را ندارند.

محمد رحیم کریمی رئیس کارخانه تولیدی روغن سپین غر به دویچه وله گفت: «کارخانه سپین غر۲۵۰ کارمند در بخش تولید روغن داشت که با شیوع ویروس کرونا این تعداد کارمند از کار بیکار شده اند و این کارخانه ماهانه ۱۵ میلیون افغانی ضرر کرده است.»

این سرمایه گذار از حکومت افغانستان می‌خواهد که کارخانه‌های تولیدی را در سال مالی روان خورشیدی از پرداخت مالیه معاف کند تا کارخانه‌ها با ضرری که از شیوع ویروس کرونا متقبل شده اند، توان ادامه فعالیت را پیدا کنند.

کریمی گفت:«من تمام مواد خام کارخانه سپین غر را از خارج افغانستان تامین می‌کردم که با شیوع بیماری کرونا کارهای من نیز تعطیل شد و خواهان همکاری مالی از سوی دولت می‌باشم.»

مرتبط: کارشناسان افغان: ویروس کرونا در دراز مدت بر تجارت و اقتصاد تاثیر منفی خواهد کرد

این سرمایه گذارگفته است اگر دولت با سرمایه گذاران خورد و کوچک در قسمت پرداخت مالیه در سال جاری همکاری نکند، تعداد زیاد از سرمایه گذاران  دیگر توان ادامه کار را ندارند.

از سوی دیگر محمد بازغیرت رئیس کمپلکس البدر به دویچه وله گفت که کمپکلس البدر در ترکیب خود ۱۵ کارخانه تولیدی دارد که اکنون تنها ۶ کارخانه فعال است و ۹ کارخانه به دلیل شیوع ویروس کرونا غیر فعال اند.

غیرت می گوید بیماری کرونا در افغانستان در تمام بخش‌ها تاثیر منفی گذاشته است چرا که این کشور یک کشور وارداتی است و تمام نیازهای افغانستان از کشورهای خارجی تامین می‌شود. در چند ماه گذشته مرزهای افغانستان مسدود بوده اند که با مسدود بودن مرزهای این کشور اقتصاد افغانستان نیز آسیب دیده است.

با شیوع بیماری کرونا در افغانستان قیمت مواد غذایی نیز افزایش پیدا کرده که دلیل اصلی افزایش قیمت مواد غذایی در مارکت این کشور نیز وابستگی افغانستان به واردات مواد از کشورهای دیگر است.

مرتبط: پاکستان مرزهای خود را به روی اموال تجارتی افغانستان باز می‌کند

غیرت علاوه کرد: «به دلیل شیوع ویروس کرونا در افغانستان و کشورهای دیگر مدت شش ماه می‌شود که ماشین‌های تولیدی و مواد اولیه کمپلکس البدر در کشورهای همسایه گیر مانده اند.»

در کمپلکس البدر در کنار اینکه کارگران افغانی کار می‌کنند، افرادی از کشورهای چین، ایران، ترکیه و پاکستان نیز کار می‌کنند که با شیوع بیماری کرونا تمام کارمندان خارجی این کمپلکس افغانستان را به مقصد کشورهای خودشان ترک کرده اند.

این سرمایه گذار افغان گفت :«در حال حاضر ۱۲۰۰ کارگر در کمپلکس البدر مصروف کار هستند اما اگر کمپلکس البدر به طورصد درصد فعال شود زمینه کار برای ۸۰ هزار نفر فراهم می‌شود.»

ویدیو را ببینید 03:19 به اشتراک گذاری تلاش کارخانه های داروسازی افغانستان برای خودکفایی

فرستادن Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Digg stumble reddit Newsvine

لینک کوتاه https://p.dw.com/p/3czeC

تلاش کارخانه های داروسازی افغانستان برای خودکفایی

اتاق صنایع و معادن خواهان همکاری دولت با سکتور خصوصی شد

محمد کریم عظیمی رئیس اتاق صنایع و معادن افغانستان به دویچه وله می گوید که با شیوع بیماری کرونا حدود ۸۰ درصد کارخانه‌های تولیدی این کشور نیز تعطیل شدند و تنها کارخانه‌های مواد غذایی، بهداشتی و داروسازی در زمان شیوع بیماری کرونا فعالیت دارند.

او افزود: «اتاق صنایع و معادن تلاش می‌کند با ایجاد طرزالعمل خاص و با حفظ رعایت نکات صحی زمینه فعالیت دوباره کارخانه‌های تولیدی را فراهم کند اما هنوز هم مشکلات در قسمت تامین مواد خام در این کشور وجود دارد.»

رئیس اتاق صنایع و معادن می گوید که در سه ماه گذشته اکثر کارخانه‌های تولیدی بازار فروش خود را از دست داده اند. او از حکومت افغانستان خواستار آن شد که این کارخانه را از پرداخت مالیات و تعرفه گمرکی معاف کند و از طرف دیگر دولت با ارائه  بسته‌های تشویقی زمینه ادامه فعالیت سرمایه گذاران  را فراهم کند.

در حال حاضر کارخانه‌های تولیدی افغانستان بیش از ۵۰ قلم مواد را تولید می‌کنند و تعداد این کارخانه‌ها به  ۵۰۰۰ کارخانه می‌رسد. در حال حاضر تنها ۲۰ درصد این کارخانه ها فعال اند و اگر همه این تعداد کارخانه فعال باشند زمینه کار به طور مستقیم و غیر مستقیم برای ۷۰۰ هزار نفر فراهم می‌شود.

کارخانه‌های تولیدی افغانستان وابسته به مواد خام خارجی است که با شیوع بیماری کرونا در جهان و افغانستان مرزهای این کشور مسدود شد، واردات مواد خام به افغانستان متوقف گردید و کارخانه‌های تولیدی نیز تعطیل شده و در نتیجه هزاران افغان نیز بیکار شدند.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/کرونا-در-افغانستان-۸۰-درصد-کارخانههای-تولیدی-متوقف-شده-اند/a-53985305?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0