بازتاب نیوز

سفیر پاکستان: طالبان را ترغیب کرده‌ایم تا سطح خشونت را پایین نگه دارد

١٠ سرطان ١٣٩٩ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «زاهد نصرالله خان» سفیر پاکستان در کابل گفت که انتظار می‌رفت که مذاکرات بین دولت افغانستان و طالبان بزودی آغاز شود اما آزادی 5 هزار زندانی طالبان و کاهش خشونت‌ها موانع نهایی بر سر شروع این گفت‌وگوها است.

پاکستان از بزرگترین شرکای تجاری افغانستان است و نقش کلیدی در تسهیل توافق آمریکا و طالبان برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان داشت که کابل در آن گفت‌وگوها دخیل نبود.

قرار بود 10 روز پس از توافقنامه قطر، مذاکرات بین‌الافغانی 20 اسفند سال گذشته آغاز شود اما پافشاری طالبان برای آزادی همه 5 هزار زندانی این گروه به عنوان پیش‌شرط گفت‌وگوها و خودداری دولت از انجام آن مذاکرات را تاکنون به تاخیر انداخته است.

سفیر پاکستان به «رویترز» گفت که بطور «محتاطانه‌ای خوشبین» است که مذاکرات بین‌الافغانی در صورت حل شدن موانع گفت‌وگوها در ماه آینده میلادی آغاز شود.

وی افزود: «مهمترین مسائل سطح خشونت‌ها است که برای ایجاد فضای مناسب جهت آغاز گفت‌وگوها باید پایین نگه داشته شود و دیگر موضوع نیز آزادی 5 هزار زندانی طالبان است».

رویترز اخیراً به نقل از منابعی خبر داده بود که درباره آزادی بحث برانگیز چند صد زندانی طالبان پیشرفت‌هایی صورت گرفته و احتمال دارد این مسئله نیز بزودی حل شود.

معاون سیاسی طالبان: خروج نیروهای آمریکایی طبق برنامه ادامه یابد طالبان: دولت کابل و اتحادیه اروپا حق دخالت در آزادی زندانیان را ندارنداختصاصی| دیدار نماینده ویژه ایران در امور افغانستان با رهبران سیاسی طالبان در قطر

نصرالله خان با اشاره به حملات طالبان در روزهای اخیر گفت: «افزایش خشونت‌ها برای پاکستان و دیگر کشورهایی که خواستار اجرای توافقنامه آمریکا و طالبان هستند سبب نگرانی است؛ ما طالبان را به پایین نگه داشتن سطح خشونت‌ها ترغیب کرده‌ایم؛ این بسیار مهم است».

وی افزود که مذاکرات باید هرچه زودتر آغاز شود تا بر سر آتش‌بس که طالبان تاکنون از قبول آن خودداری کرده، توافق صورت گیرد.

انتهای پیام/.

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/04/10/2296643/سفیر-پاکستان-طالبان-را-ترغیب-کرده-ایم-تا-سطح-خشونت-را-پایین-نگه-دارد

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0