بازتاب نیوز

روند صلح؛ مقام‌های امریکایی و ایرانی با رهبران طالبان گفت‌وگو کردند

١٠ سرطان ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر، در رشته توییت‌هایی از گفت‌وگوی رییس و اعضای این دفتر با وزیر خارجه امریکا و نماینده ویژه ایران در امور افغانستان درباره مسایل مرتبط به صلح خبر داده است.

طبق اعلام سهیل شاهین، گفت‌وگو با مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا از طریق ویدیو کنفرانس صورت گرفته است و محمدابراهیم طاهریان، نماینده وزارت خارجه ایران در امور افغانستان، در سفری به دوحه با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان دیدار کرده است. این گفت‌وگوها روز دوشنبه، نهم سرطان، صورت گرفته است.

سهیل شاهین گفته است که ملا برادر و مایک پمپئو درباره تطبیق توافق‌‌نامه صلح، خروج نیروهای خارجی، رهایی زندانیان، شروع مذاکرات بین‌الافغانی و کاهش خشونت‌ها بحث کرده‌اند.

بر اساس آن‌چه سخنگوی گروه طالبان می‌گوید، ملا برادر گفته است که برای شروع مذاکرات بین‌الافغانی متعهد است، اما موانع رهایی زندانیان سبب تأخیر آن شده است.

ملا برادر به اتهام افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان نیز پاسخ داده و گفته است که عبور کاروان‌های نیروهای امنیتی از ساحه زیر کنترل این گروه سبب افزایش حملات شده است.

سهیل شاهین از قول مایک پمپئو آورده است که گروه طالبان حملات خود را بر شهرها و مراکز بزرگ نظامی کاهش داده است، اما باید همه جهت‌ها برای کاهش خشونت‌ها توجه بیش‌تر کنند.

از جانب دیگر، بر اساس اعلام سهیل شاهین، محور گفت‌وگوهای ملا برادر با محمدابراهیم طاهریان، مشکلات مهاجران افغان در ایران، مسایل سرحدی، رهبری و مالکیت مذاکرات بین‌الافغانی و وضعیت جاری افغانستان بوده است.

این گفت‌وگوها در حالی صورت گرفته است که زلمی خلیل‌زاد در همراهی یک هیأت از سرمایه‌گذاران امریکایی رهسپار دوحه شده است.

انتظار می‌رود که مذاکرات بین‌الافغانی در ماه بعدی میلادی آغاز شود.

لینک اصلی: https://8am.af/peace-process-us-and-iranian-officials-spoke-with-taliban-leaders/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0