بازتاب نیوز

گفتگوی ملا برادر و وزیر خارجه امریکا در مورد روند صلح/ تأخیر در روند رهایی زندانیان، سبب تأخیر در آغاز مذاکرات بین الافغانی شده است

١٠ سرطان ١٣٩٩ صدای افغان - آوا

گفتگوی ملا برادر و وزیر خارجه امریکا در مورد روند صلح/ تأخیر در روند رهایی زندانیان، سبب تأخیر در آغاز مذاکرات بین الافغانی شده است
خبرگزاری صدای افغان(آوا)-کابل: سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در توییترش نوشته که ملاعبدالغنی برادر معاون سیاسی گروه طالبان با مایک پومپئو وزیر امور خارجه امریکا از طریق ویدیوکنفرانس گفتگو کرده است.

او گفته که در این گفتگو، طرفین در مورد تطبیق توافق‌نامه‌ دوحه، خروج نیروهای خارجی از افغانستان و رهایی زندانیان بحث و تبادل نظر کردند.

به نقل از سخنگوی طالبان، ملا عبدالغنی برادر گفته است که طرف طالبان برای آغاز گفتگوهای بین الافغانی آماده است، اما تأخیر در روند رهایی زندانیان، سبب تأخیر در آغاز این گفت‌گوها شده است.

او همچنان در مورد افزایش خشونت‌ها و درگیری‌ها گفته است که افراز پاسگاه‌ها از سوی نیروهای دولتی در مناطق تحت نفوذ طالبان و عبور و مرور این نیروها در این ساحات، از دلایل عمده‌ افزایش حملات این گروه می‌باشد.

وزیر خارجه‌ امریکا نیز از طالبان و دولت افغانستان خواسته است که باید گراف خشونت را پایین بیاورند.

این در حالیست که طالبان اعلام کرده که محمد ابراهیم طاهریان، نماینده ویژه وزارت خارجه ایران در دوحه قطر، با رهبران دفتر سیاسی طالبان دیدار کرده است.

نماینده ایران و رهبران طالبان در این دیدار، درباره "وضعیت کنونی افغانستان و مذاکرات بین‌الافغانی صلح" نیز گفتگو کردند و ملابرادر از آقای طاهریان خواسته "ایران با مهاجرین افغان رفتار اسلامی داشته باشد."

توافق‌نامه‌ی‌ صلح میان امریکا و گروه طالبان در تاریخ 10 حوت سال گذشته خورشیدی در شهر دوحه، پایتخت قطر به امضا رسید. مطابق این توافق‌نامه، قرار بود که پنج‌هزار زندانی طالبان در ازای یک‌هزار زندانی این گروه آزاد شوند و به تعقیب آن مذاکرات بین‌الافغانی نیز آغاز شود.

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/report/213344/گفتگوی-ملا-برادر-وزیر-خارجه-امریکا-مورد-روند-صلح-تأخیر-رهایی-زندانیان-سبب-آغاز-مذاکرات-ب%8

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0