بازتاب نیوز

دیلی تایمز: مذاکرات بین‌الافغانی بسیار دشوارتر از مذاکرات طالبان و آمریکا خواهد شد

١٠ سرطان ١٣٩٩ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از «دیلی تایمز»، مذاکرات بین‌الافغانی دشوارترین مرحله روند صلح و دشوارتر از توافق آمریکا و طالبان است زیرا این گروه ممکن است خواسته‌های بسیار سختی مانند اجرای قوانین شریعت، استعفای دولت فعلی، سهم عظیم در دولت جدید، اصلاحات در نهادهای امنیتی، اصلاحات در قانون اساسی و دیگر مسایل داشته باشد.

این نشریه پاکستانی افزود: طالبان ممکن است خواستار دفتر ریاست جمهوری و یا موضع اجرایی دیگری چون نخست وزیری و یا ریاست اجرایی با وزارتخانه‌های کلیدی از جمله وزارت کشور، تحصیلات عالی و نیز سهم در دیگر کرسی‌ها از جمله والی‌ها و دیپلمات‌ها شود.

دیلی تایمز به نقل از یک مقام طالبان که نامش را فاش نکرده، افزود که قانع کردن طالبان برای تحویل دادن مناطق تحت کنترل این گروه به دولت مرکزی کار بسیار دشواری است و نیز سرنوشت هزاران نفر از اعضای آن مورد جنجالی است.

نوشتار می‌افزاید: نیروهای جنگی طالبان کجا خواهند رفت؟ آیا به نیروهای امنیتی خواهند پیوست؟ ذهنیت جهادی آن‌ها چگونه تغییر خواهد کرد؟ اگر آن‌ها به نیروهای دولتی ملحق شوند هزینه‌های آن‌ها را چه کسی خواهد پرداخت؟ این‌ها مسائلی هستند که نیازمند مذاکرات سخت می‌باشند.

در آخرین گزارش سازمان ملل در ماه جاری میلادی شمار نیروهای جنگی طالبان در افغانستان 55 هزار تا 85 هزار نفر است و مجموع کل نیروهای این گروه نیز ممکن است به 100 هزار نفر برسد.

سفیر پاکستان: طالبان را ترغیب کرده‌ایم تا سطح خشونت را پایین نگه داردمعاون سیاسی طالبان: خروج نیروهای آمریکایی طبق برنامه ادامه یابدطالبان: دولت کابل و اتحادیه اروپا حق دخالت در آزادی زندانیان را ندارند

مذاکرات بین‌الافغانی قرار است در قطر آغاز شود و نشست‌های آینده آن نیز ممکن است در دیگر کشورها از جمله ازبکستان، آلمان، نروژ و حتی چین برگزار شود.

انتهای پیام/.

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/04/10/2296707/دیلی-تایمز-مذاکرات-بین-الافغانی-بسیار-دشوارتر-از-مذاکرات-طالبان-و-آمریکا-خواهد-شد

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0