بازتاب نیوز

عثمانی: یک‌هزار و ۴۰۰ کارمند صحی به کرونا مبتلا شده و ۱۵ کارمند دیگر جان داده‌اند

١٠ سرطان ١٣٩٩ روزنامه اطلاعات روز

اطلاعات روز: احمدجواد عثمانی، سرپرست و نامزد وزیر وزارت صحت عامه می‌گوید که تا کنون یک‌هزار و ۴۰۰ کارمند صحی در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این میان، ۱۵ کارمند جان خود را از دست داده‌اند.

آقای عثمانی این اظهارات را امروز (سه‌شنبه، ۱۰ سرطان) در یک نشست خبری مشترک با محمدیعقوب حیدری وال کابل و عبدالقادر قلاتوال عضو مجلس نمایندگان در کابل مطرح کرد.

او همچنان گفت که ۳۸۰ کارمند شفاخانه افغان – جاپان از مجموع ۴۹۰ کارمند این شفاخانه که در جریان سه ماه بهار سال جاری معاش دریافت نکرده بودند، قرار است تا روز شنبه آینده معاشات این کارمندان صحی به حساب‌های بانکی‌شان واریز شود.

به گفته‌ی او، برای این کارمندان صحی تا زمانی که او مسئولیت رهبری وزارت صحت را بر عهده گرفت، قرارداد کاری تهیه نشده بود، اما در جریان دو هفته‌ی اخیر قرارداد کاری تمام این کارمندان تکمیل شده است.

از سوی هم، سرپرست وزارت صحت عامه در مورد مشکل کمبود بالن‌های آکسیجن گفت که در جریان دو هفته‌ی گذشته این مشکل رفع شده بود، اما اخیرا شماری از مریض‌داران بالن‌های آکسیجن را از شفاخانه به مکان‌های دیگر منتقل می‌کردند.

به گفته‌ی عثمانی، نبود بالن‌های آکسیجن نزد شرکت‌های تولیدکننده‌ی آکسیجن یکی از دلایل اصلی کمبود آکسیجن بوده است. او افزود که اخیرا ۲۰۰ بالن آکسجن از سوی وزارت دفاع دریافت کرده و حکم خریداری یک‌هزار بالن آکسیجن را نیز صادر کرده است.

آقای عثمانی گفت که اکنون مشکل کمبود بالن‌های آکسیجن در همکاری نزدیک به نهادهای امنیتی حل شده و در ۲۴ ساعت گذشته شفاخانه‌های «کووید۱۹» در کابل با کمبود آکسیجن مواجه نبوده است. به گفته‌ی او، نهادهای امنیتی از روند تهیه و تدارک بالن‌های آکسیجن از سوی شرکت‌های تولیدکننده، نظارت می‌کنند.

از سوی هم، عثمانی گفت که هم‌زمان با کم شدن تعداد مریضان «کووید۱۹»، ضرورت بالن‌های آکسیجن در شفاخانه‌ها نیز کم شده است.

او گفت که در گذشته روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ بالن آکسیجن در شفاخانه‌های افغان – جاپان و محمدعلی جناح در کابل ضرورت می‌شد، اما در حال حاضر این ضرورت به ۳۰۰ تا ۴۰۰ بالن در روز کاهش یافته است.

این در حالی است که براساس آمارهای رسمی وزارت صحت عامه، تا ظهر امروز سه‌شنبه، ۳۱ هزار و ۵۱۷ نفر در سراسر کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این میان، ۱۴ هزار و ۳۶ نفر بهبود یافته و ۷۴۵ نفر دیگر جان داده‌اند.

لینک اصلی: https://www.etilaatroz.com/101857/osmani-says-1400-health-workers-have-been-infected-with-corona-and-15-others-have-died/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اطلاعات روز

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0