بازتاب نیوز

نگرانی ملل متحد از افزایش خشونت علیه دختران در افغانستان

١٠ سرطان ١٣٩٩ صدای آمریکا

صندوق جمعیت سازمان ملل متحد اعلام کرد که افزایش خشونت‌ها، فقر، رفتارهای سنتی و برخی اعتقادات در افغانستان سبب شده تا دختران در معرض خطر قرار گیرند.

این سازمان روز سه شنبه ۳۰ جون (د۱۰ سرطان) با نشر گزارشی از "وضعیت جمیعت جهان در سال۲۰۲۰ میلادی" گفته است که در کنار نقض حقوق بشری و حقوق اجتماعی دختران افغان، از دسترسی آنان به آموزش در این کشور نیز جلوگیری می‌شود.

بربنیاد این گزارش، خطرات موجود در افغانستان به ویژه در روستاها منجر به آسیب رسانیدن و تهدیدات صحی به کودکان دختر می‌شود که صحت باروری و برنامه‌ریزی خانوادگی آنان را در آینده صدمه می‌زند.

ملل متحد، تصویب "پلان عمل ملی برای محو ازدواج کودکان در افغانستان" را پیشرفت اساسی خوانده؛ اما گفته است که تطبیق این برنامه هنوز "یک چالش است".

صندوق جمعیت ملل متحد افزوده که محو ازدواج کودکان در افغانستان، به اقدام مشترک حکومت، فعالان مدنی، عالمان دین و همکاران بین‌المللی این کشور نیاز دارد.

بربنیاد این گزارش، سالانه میلیون‌ها دختر در سراسر جهان از نظر جسمی و عاطفی آسیب می‌بینند.

داکتر ناتالیا کانم، رییس اجراییه صندوق جمعیت ملل متحد گفته است: "رفتارهای مضر علیه دختران باعث ایجاد صدمات عمیق و دوامدار می‌شود."

در گزارش آمده است که اگر به گونه فوری در برابر خشونت علیه دختران اقدام نشود، به دلیل افزایش جمعیت جهان، در سال‌های آینده دختران بیشتر، در معرض خطر قرار خواهند گرفت.

ملل متحد همچنان تاکید کرده که اگر بحران کروناویروس ادامه یابد و "خدمات و برنامه‌ها" برای شش ماه دیگر نیز متوقف باشند، ۱۳ میلیون دختر در سطح جهان مجبور به ازدواج اجباری خواهند شد.

لینک اصلی: https://www.darivoa.com/a/UN-report-afghan-woman/5482876.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای آمریکا

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0