بازتاب نیوز

اتحادیه اروپا: حملات طالبان علیه نیروهای امنیتی چشم‌انداز مذاکرات بین‌الافغانی را تضعیف می‌کند

١٠ سرطان ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: نماینده‌گی اتحادیه اروپا در افغانستان در اعلامیه‌ای نسبت به افزایش خشونت‌ها پس از آتش‌بس عید، عمیقاً ابراز نگرانی کرده است. در این اعلامیه که روز سه‌شنبه، دهم سرطان نشر شد، نماینده‌گی اتحادیه اروپا گفته است که حملات طالبان علیه نیروهای امنیتی «چشم‌انداز» مذاکرات بین‌الافغانی را تضعیف می‌کند و باید آتش‌بس تمام‌عیار اعلام شود و حملات پایان بیابد.

شورای وزیران اتحادیه در ۲۹ ماه می میلادی میزان خشونت‌ها در افغانستان را «غیرقابل قبول» خوانده بود. در اعلامیه نماینده‌گی اتحادیه اروپا گفته شده است که اکنون وضعیت وخیم‌تر از گذشته شده است.

نماینده‌گی اتحادیه تأکید کرده است که خشونت علیه غیرنظامیان هم‌چنان ادامه دارد که نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه است و اعتماد و اطمینان لازم برای شروع مذاکرات صلح را به شدت تضعیف می‌کند.

در اعلامیه گفته شده است که قتل‌های هدف‌مند در هفته‌های اخیر به شدت افزایش یافته است و اتحادیه اروپا ترور روحانیان، روزنامه‌نگاران، کارمندان رسانه‌ها، مدافعان حقوق بشر و کارمندان صحی را محکوم می‌کند.

نماینده‌گی اتحادیه اروپا خاطرنشان کرده است که این قتل‌ها عمدی و برای تحریف روند صلح پیش از مذاکرات به راه انداخته شده است. این اتحادیه خواهان تحقیق و بررسی قتل‌های هدف‌مند و مجازات عاملان آن شده است.

در اعلامیه از کشته شدن دو کارمند کمیسیون مستقل حقوق بشر در اوایل هفته جاری یادآوری شده است. فاطمه خلیل و جاوید فولاد دو کارمند کمیسیون مستقل حقوق بشر روز شنبه، هفتم سرطان در انفجاری در کابل کشته شدند. اتحادیه‌ی اروپا کمیسیون حقوق بشر را تشویق کرده است به کار خود برای تأمین صلح و نهادینه شدن حقوق بشر ادامه دهد.

در پایان اعلامیه نماینده‌گی اتحادیه اروپا تأکید شده است که خشونت‌ها باید متوقف شود و آتش‌بس فوری و بشردوستانه برقرار گردد. این اتحادیه خاطرنشان کرده است که با شروع مذاکرات بین‌الافغانی باید آتش‌بس دایمی و جامع برقرار شود.

لینک اصلی: https://8am.af/eu-taliban-attacks-on-security-forces-weaken-afghanistans-prospects-for-international-talks/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0